MQ-1 Predator

MQ-1 Predator | foto: Profimedia.cz

Itálie vyšle nad Středozemní moře drony, aby pátraly po imigrantech

  • 119
Italští politici přemýšlí, jak předejít dalším námořním tragédiím, při kterých ve vlnách Středozemního moře umírají stovky uprchlíků. Řím proto vyšle k africkým břehům bezpilotní letouny a posílí vojenské a humanitární hlídky.

Bezpilotní letouny typu Predator budou neozbrojené a budou osazeny několika kamerami, píše server telegraph.co.uk. Středozemní moře však nebude hlídáno jen ze vzduchu. "Hodláme ztrojnásobit naši přítomnost v jižním Středomoří z hlediska personálu a prostředků pro vojensko-humanitární misi," ministr obrany Mario Mauro v listu Avvenire.

MQ-1 Predator

MQ-1 Predator je bezpilotní letoun, který se vyznačuje střední operační výškou letu a dlouhou vytrvalostí. Letoun byl původně využíván výhradně pro průzkumné účely (typ RQ-1A) a později vznikla jeho modifikovaná ozbrojená verze (MQ-1) vyzbrojená dvěma řízenými střelami AGM-114 Hellfire. Predator je v provozu od roku 1995. Byl nasazen Afghánistánu, Bosně, Kosovu, Iráku, Jemenu a Libyi.

Zdroj: Wikipedia

Na podrobnostech týkajících se provozu a financování se podle něj v současnosti pracuje. Posílení přítomnosti by ale mohlo zahrnovat větší množství hlídkových pravidel nebo výkonnější lodě s lepší schopností sledování. "Potřebujeme silnou akci, abychom zastavili případy ztroskotání lodí," sdělil Mauro listu.

Italové tak reagují na nedávné neštěstí u ostrova Lampedusa, kde utonulo více než 350 běženců ze Somálska a z Eritreje (více čtěte zde). Podobná tragédie se pak opakovala v pátek, kdy při havárii lodi s běženci zahynulo 50 lidí, dalších 206 se podařilo zachránit (více zde). Malta v sobotu varovala Brusel, že vody Středozemního moře se "mění ve hřbitov" (více o reakci Malty čtěte zde).

Napilno měli italští záchranáři také v neděli. Zachraňovali totiž asi 400 lidí z lodi, která se dostala do problémů 100 kilometrů jižně od ostrova Lampedusa. Další plavidlo se zhruba stovkou pasažérů pak zachytili maltští záchranáři.

Reakce EU a jednání ministrů

Itálie a Malta patří k zemím, kterých se především týká masivní příliv běženců z Afriky do Evropy. Obě země proto požádaly o další finanční prostředky Evropskou unii. O aktuálních problémech mohutné migrace do Evropy by podle nich měli jednat ministři členských států EU na další schůzce 24. a 25. října

Na problematiku přistěhovalců z Afriky už reagovali také europoslanci. Dali zelenou novému programu Eurosur, který by měl koordinovat sledování hranic Evropské unie a zajistit spolupráci řídících středisek po celé Evropě. Program by měl být spuštěn už v prosinci letošního roku, píše server euobserver.com.

Europoslanci uvedli, že hlavním cílem je zabránit podobným tragédiím, jaké jsou v současnosti ve Středomoří na denním pořádku. Kritici nového programu však tvrdí, že EU nejde o bezpečí běženců, ale zabránění jejich vstupu na území členských států. Záchrana životů je podle nich až druhořadá.

Drama na moři: záchrana uprchlíků u Lampedusy (12. října):

11. října 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video