Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. | foto: Petr Čuban, iDNES.cz

Vrchní státní zástupce Ištvan: Důkazů v kauze Nagyová bylo dost

  • 770
Vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan, jehož podřízení měli na starost kauzu Nagyová, tvrdí, že žalobce v případě nepochybil. Předložil dostatek důkazů, a to velmi silných, říká Ištvan, který kauzu předloni spustil. Zprošťující rozsudek nad všemi obžalovanými v kauze zneužití Vojenského zpravodajství padl v pátek dopoledne. Zatím není pravomocný.

Podle Ištvana žalobce Rostislav Bajger podáním žaloby nepochybil. „Důvody pro podání žaloby tam byly a předložené důkazy byly velmi silné,“ uvedl. Kromě odposlechů zmínil i výpověď jednoho z obžalovaných, Milana Kovandy.

„Nezapomínejme, že se přiznal k tomu, co mu bylo kladeno za vinu,“ řekl Ištvan a připomněl, že Kovanda uznal škodu, kterou způsobil českému státu. V minulosti Kovandovu výpověď komentoval s tím, že se zachoval „jako voják, důstojník české armády a generál“ (čtěte zde). 

Ištvan je přesvědčen, že na základě předložených důkazů soud mohl vynést odsuzující rozsudky. „Počkáme si na odůvodnění rozsudku a na důvody, které vedly ke zproštění obžaloby,“ doplnil. 

Šéf unie státních zástupců brání žalobce

Do kritiky státních zástupců se po vynesení zprošťujícího verdiktu pustili představitelé někdejší Nečasovy vlády, včetně současného předsedy ODS Petra Fialy (čtěte zde). „Očekávám, že osobní odpovědnost vyvodí zejména iniciátoři celé akce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci,“ vzkázal Fiala.  

Šéfovi ODS ale oponuje předseda Unie státních zástupců Zdeněk Matula. „K takovým silným slovům v tuto chvíli skutečně není důvod. Jednak proto, že dnešní rozsudek není pravomocný a bude se jím ještě zabývat odvolací soud. Jednak proto, že volat po vyvození odpovědnosti státního zástupce lze až za situace, kdy jeho vinu shledá kárný senát,“ uvedl Matula. 

Podle něj musí státní zástupce podat žalobu, pokud má signál, že mohlo dojít k trestnému činu. „Obžalobu musíme podávat, i když máme pochybnosti o jejím úspěchu u soudu. Pokud pak soud obžalovaného zprostí viny, automaticky to přece neznamená, že státní zástupce pochybil,“ dodal. 

Je nutné počkat na pravomocný verdikt, říká Zeman

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ke kauze zatím vyjadřovat nehodlá, počká si na pravomocné rozhodnutí pražského městského soudu. „Jedná se o prvoinstanční rozhodnutí, jehož odůvodnění mi není známo, stejně tak jako nejsem seznámen s průběhem dokazovaní, neboť s ohledem na projednávání utajovaných skutečností bylo hlavní líčení neveřejné,“ sdělil Zeman.

Podle obžaloby se Jana Nečasová a zpravodajci Ondrej Páleník, Milan Kovanda a Jan Pohůnek dopustili zneužití Vojenského zpravodajství, když nechali sledovat Radku Nečasovou, tehdejší manželku premiéra Petra Nečase. Obžalovaným hrozilo až pět let vězení. Bajger pro ně žádal od tří do čtyř let vězení (více o jeho návrhu zde).

V případě už bylo v minulosti jedno rozhodnutí vydáno. Soudkyně Helena Králová ve věci rozhodla trestním příkazem. Janě Nečasové dala podmínku, případ Kovandy a Páleníka předala ministerstvu obrany. Účastníci se ale proti rozhodnutí odvolali. Následovalo proto hlavní líčení. Jeho podstatná část se odehrávala za zavřenými dveřmi kvůli utajovaným skutečnostem.

Dne 29. května soudkyně všechny obžalované zprostila obžaloby. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se odvolá.

Podívejte se na reportáž od soudu:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video