Vrchní státní žalobce Ivo Ištvan.

Vrchní státní žalobce Ivo Ištvan. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

I kdyby zpravodajce zneužili jen jednou, není to prkotina, řekl Ištvan

  • 563
Olomoucký vrchní žalobce Ivo Ištvan považuje údajné zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování ženy expremiéra Petra Nečase za vážné podkopání důvěryhodnosti této instituce. "Vůbec jsem nečekal, že něco takového může nastat," řekl Ištvan ve velkém rozhovoru pro MF DNES.

Zatímco v části kauzy týkající se údajného uplácení exposlanců ODS trafikami žalobci zatím neuspěli, obžaloby ve "sledovací" větvi případu můžou podle Ištvana padnout už do konce září. "Zbytek výslechů provedeme s maximálním možným urychlením," řekl Ištvan v neděli v ČT. 

Blízká spolupracovnice a přítelkyně expremiéra Nečase Jana Nagyová, někdejší šéf vojenských špionů Ondrej Páleník a pracovník služby Jan Pohůnek podle obvinění zneužili službu mimo jiné ke sledování Nečasovy manželky.

Velký rozhovor se žalobcem IštvanemČtěte v pondělí, 22. července

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Nejvyšší žalobce Ivo Ištvan k tomu ve velkém rozhovoru pro MF DNES říká: "Vůbec jsem nečekal, že něco takového může nastat. I kdyby služba, která má relativně velkou moc, byla zneužita jen jednou, není to prkotina. Na otázku, kolikrát se to mohlo stát, možná už nikdo nedá odpověď. I tak je narušena důvěryhodnost té služby."

Ištvan podle svých slov má vysvětlení pro to, jak se mohlo stát, že generálové s tituly hrdinů z Afghánistánu poslouchali příkazy šéfky kabinetu Nagyové. "Ale neřeknu vám ho teď, když není ukončeno vyšetřování. Když ale budete přemýšlet o poměrech, které panovaly, tak odpověď najdete," uvedl s tím, že dále to komentovat nebude.

Zatímco druhá větev kauzy Nagyová a spol. nejspíš skončí řádně před soudem, případ trestního stíhání údajně zkorumpovaných exposlanců ODS míří kvůli výroku Nejvyššího soudu k zastavení, což Ištvan připustil v neděli v České televizi (více čtěte zde). Pro státní zástupce to však nekončí.

Propuštění exposlanců

"Budeme hledat, jestli tu máme prostor pro jinou formulaci skutku, která by vyhověla nárokům Nejvyššího soudu, nebo nemáme. Jestli to bude tak, že skutečně jakékoliv dohody na půdě Poslanecké sněmovny mají charakter projevu, tak dobře. Když to silně zvulgarizuji - poslanec tam bude sedět a bude přijímat členy jednotlivých stran, které mu budou něco nabízet za hlasování, a on rozhodne podle toho, kdo dá nejvíc," říká Ištvan.

Druhá možnost podle něj je, že projevem, na nějž se vztahuje imunita, bude jenom to, že poslanec mluví na plénu za pultíkem, ve výborech nebo klubech a šíří tam své politické názory.

Proti postupu žalobců protestovali mnozí politici, nejhlasitěji zřejmě právě expremiér Petr Nečas. Státní zástupci však neberou výtky od politiků jako zastrašování. "Kdyby z toho, že se strhne nějaký povyk, mělo vyplynout poučení, že se příště těmito věcmi nebudeme raději vůbec zabývat, to by kromě justice bylo zničující pro veřejnost a systém právního státu. Ani na vteřinu nemohu připustit, že by taková varianta mohla nastat," uvedl v rozhovoru Ištvan.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video