Bývalého příslušníka komunistické Státní bezpečnosti Aleše Konopáska přivedl na úřad hejtman ODS Jiří Šulc, jeho nástupkyně Jana Vaňhová z ČSSD ho ve funkci držela a zbavil se ho paradoxně až nynější komunistický hejtman Oldřich Bubeníček.

Bývalého příslušníka komunistické Státní bezpečnosti Aleše Konopáska přivedl na úřad hejtman ODS Jiří Šulc, jeho nástupkyně Jana Vaňhová z ČSSD ho ve funkci držela a zbavil se ho paradoxně až nynější komunistický hejtman Oldřich Bubeníček. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Inspektorát prověří, jak se stal estébák kancléřem. Kraji hrozí pokuta

  • 56
Oblastní inspektorát práce v Ústí nad Labem prověří, jak mohl bývalý příslušník komunistické Státní bezpečnosti Aleš Konopásek získat vysokou funkci na ústeckém krajském úřadu. K takové práci je potřeba čisté lustrační osvědčení. Přestože dnes již bývalý kancléř a zástupce ředitele úřadu Konopásek tvrdí, že ho má, podle historiků to není možné.

Inspektorát práce bude zjišťovat, zda Konopásek při svém příchodu na úřad skutečně předložil pravé, takzvané velké lustrační osvědčení a zda ho úřad na vysokých pozicích zaměstnal oprávněně. Pokud zjistí pochybení, hrozí krajskému úřadu pokuta až 300 tisíc korun za porušení povinností při vzniku pracovního poměru.

Aleš Konopásek

Evidenční karta StB nynějšího kancléře ústecké hejtmanky Aleše Konopáska

Aleš Konopásek za komunistů pracoval pod krycím jménem Kaprál na 1. správě SNB, což byla zahraniční rozvědka StB.

Jako někdejší kancléř a zástupce ředitele krajského úřadu by musel mít negativní takzvané velké lustrační osvědčení. To však podle některých odborníků jako bývalý pracovník StB nemohl dostat.

"Velké lustrační osvědčení musí mít příslušník StB pozitivní," uvedl třeba Radek Schovánek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

"Pakliže se prokáže porušení pracovněprávních předpisů, zabývá se inspektorát práce tím, zda došlo k naplnění některého ze zákonem vymezených správních deliktů," uvedl vedoucí inspektor oblastního inspektorátu práce Aleš Kalvoda.

Podnět k prověření, za jakých okolností krajský úřad Konopáska zaměstnal, dostalo ministerstvo vnitra. To nemá na takovou kontrolu ze zákona kompetence, proto ho předalo inspektorátu. Ten ho obdržel v úterý.

"Musím uvést, že s podobným problémem jsme se dosud nesetkali," poznamenal Kalvoda.

Osvědčení prý má, ale neukáže

Konopásek navzdory důkazům, jako je jeho evidenční karta uložená v Ústavu pro studium totalitních režimů, opakovaně tvrdil, že u StB nepracoval.

"Je to mediální záležitost, za níž zřetelně vidím zájmy některých podnikatelských skupin v kraji," řekl například, když minulý týden po neshodách s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem funkce na úřadě opouštěl.

Konopáskův nadřízený, ředitel krajského úřadu Milan Zemaník, se o hrozbě pokuty kvůli chystané kontrole odmítl bavit. Zemaník přitom nikdy neřekl, zda Konopáskovo negativní lustrační osvědčení viděl a Konopásek ho opakovaně odmítl ukázat.

Konopásek může vyjít draho

Kromě pokuty 300 tisíc korun, která nyní krajskému úřadu za zaměstnání estébáka hrozí od inspektorátu práce, může úřad přijít o další peníze kvůli Konopáskovu nevybíravému chování k podřízeným.

Konopásek nechal za dramatických okolností vyhodit úřednici Venuši Kindlovou, která dala případ k soudu a už vyhrála spor o neoprávněně odebrané příplatky ve výši 53 tisíc korun.

Soud už také zatím nepravomocně zrušil její výpověď a pokud Kindlová spor vyhraje definitivně, úřad jí bude muset vyplatit na ušlé mzdě přes milion korun.

Ve vrcholných funkcích skončil Konopásek na krajském úřadě minulý týden, kdy vyklidil svou pracovnu. Zůstal sice řadovým zaměstnancem, ale od pondělí se na úřadě neobjevil.

Slídil kolem hejtmanů

"Zjistili jsme, že naše spolupráce není ideální," zdůvodnil oficiálně Konopáskův odchod hejtman Bubeníček.

Podle informací MF DNES Bubeníček Konopáskovi ostře vytýkal, že kolem něj slídí, hlídá ho a chce ho mít pod kontrolou. Bubeníček to však komentovat nechtěl a reagoval vyhýbavě. "Bez komentáře," odpověděl na otázku, jestli byl toto hlavní důvod Konopáskova odchodu.

Neobvyklý způsob Konopáskovy práce popisovala už v roce 2011 u soudu bývalá úřednice Alena Janovská. "Chtěl vědět, s kým hejtman jedná, od koho má dopis, co v něm bylo, co jsem já odepsala," uvedla tehdy o Konopáskově působení za Bubeníčkových předchůdců.

Konopáska na úřad přivedl v roce 2006 tehdejší hejtman Jiří Šulc z ODS a stála za ním i pozdější hejtmanka Jana Vaňhová z ČSSD, která si ho ponechala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video