Ženská obřízka je nejrozšířenější v Africe. Na fotografii je prováděna dívce v...

Ženská obřízka je nejrozšířenější v Africe. Na fotografii je prováděna dívce v Somálsku. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Koordinátorka OSN tvrdila, že v Mosulu nařídili obřízku žen. Naletěla hoaxu

  • 299
Koordinátorka pro humanitární operace OSN v Iráku Jacqueline Badcocková ve středu odpoledne novinářům sdělila, že islamisté v Iráku nařídili obřízku asi čtyř milionů žen z oblasti Mosulu. Později se však ukázalo, že Badcocková naletěla falešným zprávám, informovala agentura AFP. O údajném nařízení nic neví lékaři ani kmenoví vůdci. Popřeli ho i samotní islamisté.

Islámský stát (dříve Islámský stát v Iráku a Levantě, ISIL) podle původních informací OSN vydal v uplynulých dnech takzvanou fatvu (forma nábožensko-právního prohlášení islámských duchovních, které posvěcuje z náboženských pozic určité jednání či politiku, pozn. red.), která nařizuje obřízku u zhruba čtyř milionů žen a dívek v Mosulu a jeho okolí.

Později se však ukázalo, že Badcocková si ji zřejmě spletla s jinou fatvou vyhlášenou pro území Sýrie v uplynulých měsících, uvádí server spiegel.de. Členové Islámského státu později uvedli, že celá zpráva o obřízce žen je smyšlená a nezakládá se na pravdě. Z původních informací z tiskové konference koordinátorky pro humanitární operace OSN v Iráku vycházela většina světových zpravodajských serverů včetně iDNES.cz.

Historie ženské obřízky

Tradice ženské obřízky je poprvé zmiňována řeckými historiky. Obřízku podle nich podstupovaly ve starověkém Egyptě podobně jako muži také ženy. Rovněž na staroegyptských mumiích byly nalezeny známky ženské obřízky. Má tedy podstatně delší historii než islám.

Zdroj: Wikipedia

Prosazování striktního islámského práva je jedním z hlavních cílů islamistů, kteří chtějí na severu Sýrie a Iráku ustanovit vlastní chalífát. Nebylo proto velkým překvapením, když islamisté během probíhající ofenzivy v Iráku a obsazení města Mosul začali ženám nařizovat, aby se oblékaly podle muslimského zvyku, tedy zcela se zahalovaly, a aby na veřejnost vycházely co nejméně.

Už tehdy mnohé ženy upozornily na to, že to není v souladu s dosavadními zvyklostmi a že Islámský stát vrací Irák o staletí nazpět. Z Mosulu ještě po obsazením města islamisty stačily prchnou statisíce lidí (více o jejich útěku najdete zde).

Ženská obřízka se provádí i přes zákaz zákony

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je celosvětově postiženo obřízkou na 140 milionů žen a dívek. Provádí se v 28 afrických zemích, ale i v Evropě a na Blízkém východě. Zohavování ženských pohlavních orgánů je přitom ilegální ve více než desítce afrických zemí, zákony se v tomto ohledu však příliš nedodržují.

Obřízkou nejvíce trpí ženy v Somálsku, kde ji podstoupilo 95 procent z nich. "Není to otázka víry. Je to kulturní záležitost, která se předává z generace na generaci," uvedla pro agenturu AP Sagal Sheid Aliová ze Somálského ženského rozvojového centra (SWDC). Nejčastěji se zde provádí nejagresivnější forma, tzv. faraonská obřízka. "Spočívá v amputaci vnějších a vnitřních stydkých pysků i klitorisu. Vulva se pak prakticky až na jediný otvor zcela zavře," popisuje brutální zákrok Aliová (více o obřízce žen v Somálsku najdete zde).

Mezinárodní pozornost vzbudila tradice ženské obřízky před několika lety díky bývalé modelce Waris Dirie, zvláště po odvysílání její filmové biografie Květ pouště. Problematikou ženské obřízky se dlouhodobě zabývala také OSN, 6. únor vyhlásila dnem nulové tolerance vůči mrzačení pohlavních orgánů žen a dívek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video