Za budovou parlamentu v Reykjavíku se střetli demonstranti s policisty (21. ledna 2009)

Za budovou parlamentu v Reykjavíku se střetli demonstranti s policisty (21. ledna 2009) | foto: AP, ČTK

Islanďané demonstrují už každý den, požadují demisi vlády

  • 15
Demonstrace Islanďanů v Reykjavíku proti špatné ekonomické situaci své země sílí. Nyní hrozí, že se kabinet premiéra Haardeho u moci dlouho neudrží. Demonstranti chtějí, aby vláda premiéra Haardeho podala demisi.

Sociální demokraté (AF), kteří vládnou spolu s konzervativní Stranou nezávislosti (SF) premiéra Geira Haardeho, začali požadovat vypsání předčasných voleb na květen. Demise vlády je přitom jedním z hlavních požadavků demonstrantů, napsala dnes agentura DPA.

Již ve středu prohlásil zástupce předsedkyně koaliční Sociálnědemokratické strany August Ólafur Augustsson, že by předčasné volby na jaře "mohly být dobrým nápadem".

Předsedkyně strany a islandská ministryně zahraničních věcí Ingibjörg Sólrún Gísladóttirová, která se zotavuje po úspěšné operaci nádoru na mozku ve Švédsku, dnes pro islandský rozhlas řekla, že její prioritou po návratu domů bude příprava předčasných voleb. Ty by se podle ní měly konat na jaře. Prý to již oznámila premiérovi Haardemu.

Gísladóttirová zdůraznila, že vládní koalici neopustí, neboť by to prý znamenalo nechat Island v době ekonomické krize bez kormidla.

Poslanec SF Illugi Gunnarsson dnes agentuře Reuters řekl, že konání předčasných voleb je "očividné". Jeho strana prý ale ještě o termínu nejednala. "Je jedno, zda volby budou tohle září, tento říjen či v květnu (2010), nejdůležitější je znovu postavit ekonomiku na nohy," řekl.

Zranění demonstranti i policista

Občané nespokojení se způsobem řešení finanční krize, která vedla k pádu největších islandských bank a ke kolapsu islandské měny, dosud před parlamentem demonstrovali jednou týdně. V posledních dnech však protestují denně a navíc během střetu policie s demonstranty v noci na dnešek došlo poprvé ke zraněním na obou stranách.

Jeden z policistů střežících budovu parlamentu dostal do hlavy kamenem vrženým jedním z demonstrantů, několik protestujících muselo být ošetřeno po nasazení slzného plynu proti nim.

Demonstranti obviňují vládu ze špatného řízení země, které způsobilo ničivý pád bank na podzim loňského roku. Hrozící státní bankrot se podařilo ostrovní zemi s celkem 320.000 obyvatel odvrátit jen výrazným omezením státních výdajů a přijetím půjček Mezinárodního měnového fondu (MMF). Od té doby prudce vzrostla nezaměstnanost a stále více lidí požaduje nové volby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video