Haukur Dor Bragason, člen islandské pohanské asociace Asatru, na slavnosti v...

Haukur Dor Bragason, člen islandské pohanské asociace Asatru, na slavnosti v národním parku Pingvellir nedaleko Rejkjavíku. | foto: Reuters

Thór, Ódin a Frigg. Island postaví první pohanský chrám po tisíci letech

  • 176
Islanďané budou moci po tisíci letech zase společně uctívat severské bohy Thóra, Ódina či bohyni Frigg. Na kopci nad Reykjavíkem totiž vyroste velký pohanský chrám. Půjde o první takovou svatyni na ostrově od dob Vikingů. Dokončena by měla být příští rok.

Stavba pohanského chrámu začne během března a podle BBC bude stát téměř milion dolarů. Náklady si novopohanské sdružení Ásatrúarfélag, které za nápadem stojí, uhradí samo. Chrám vyroste v oblíbené lesní čtvrti Öskjuhlíd, pozemek organizaci věnovala mětská rada Rejkjavíku. Místní tisk Morgunbladid ukazuje, jak bude svatyně vypadat. 

Chrám na 350 metrech čtverečních pojme zhruba 250 lidí. Architekt Magnus Jensson do plánů zakomponoval pro pohany důležitá čísla. Třeba devítku nebo 432 tisíc. Budova bude čtyři metry zapuštěna do země a její klenba bude proměnlivým způsobem propouštět sluneční světlo v závislosti na ročních obdobích.

„Slunce se během roku mění a budem nám tak svým způsobem malovat prostor chrámu,“ popsal podle Guardianu velekněz sdružení Hilmar Örn Hilmarsson. V pohanském svatostánku se budou konat svatby, křty či pohřby. Plánuje se také pořádání koncertů a dalších kulturních akcí.

Dnes už bez obětních beránků

Obyvatelé Skandinávie začali opouštět víru v severské bohy kolem roku 1000 našeho letopočtu, kdy postupně konvertovali ke křesťanství. V poslední době ale moderní verze pohanství znovu získává na Islandu popularitu. Ostrovní novopohané stále oslavují starověký blótský rituál, který nepostrádá hudbu, jídlo, pití a četbu textů, dnes už však neobětují zvířata.

Sdružení Ásatrúarfélag, které vzniklo v roce 1972, má nyní téměř dva a půl tisíce členů. Za posledních deset let se počet pohanů na ostrově, který obývá přes tři sta tisíc obyvatel, údajně ztrojnásobil. Ásové se nazývají bohové v severské mytologii.

„Domnívám se, že dnes už nikdo nevěří v jednookého muže, který jezdí na osminohém koni (Ódina),“ prohlásil Hilmarsson. „Vnímáme tyto příběhy spíš jako básnickou metaforu a manifestaci přírodních sil a lidské psychiky,“ dodal.

Podle islandského zpravodajského serveru Vísir Hilmarsson očekává, že nový chrám přitáhne do Reykjavíku také více návštěvníků ze zahraničí. Zájem o staroseverskou mytologii vzbudily v posledních letech mimo jiné sága Pán Prstenů na motivy knih J. R. R. Tolkiena nebo filmy Thor a Avengers, v nichž vystupuje bůh hromu a superhrdina komiksů Marvel Thór.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video