Šestašedesátiletá Sirgurdardóttirová je první ženou na postu ministerského předsedy Islandu.

Šestašedesátiletá Sirgurdardóttirová je první ženou na postu ministerského předsedy Islandu. | foto: Reuters

Island volí. Favoritem jsou sociální demokraté premiérky, která chce do EU

  • 8
Islanďané vyrážejí volit. Předčasné parlamentní volby následují po lednovém pádu konzervativní vlády Strany nezávislosti (SF), kterou smetla hospodářské krize. Favoritem hlasování je koalice Sociálnědemokratické aliance (SDA) premiérky Jóhanny Sirgurdardóttirové a Levicově-zeleného hnutí (VG).

Koalice tvoří stávající prozatímní kabinet. Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění provedeného deníkem Fréttabladid by sociální demokraté mohli získat téměř 32 procent hlasů a zelení více než 24 procent.

Současná koalice má tak v 63členném nejstarším zákonodárném sboru v Evropě, jednokomorovém Althingu, který vznikl v roce 930, naději na obsazení většinových 37 křesel.

Stranu nezávislosti, svrženou v zimě masovými pouličními protesty, v průzkumu podpořilo necelých 22 procent dotázaných. Strana tak hluboko zaostává za svým nejhorším volebním výsledkem z roku 1987, kdy si připsala 27 procent.

SF doplatila na světovou finanční krizi, mezi jejíž největší oběti patří právě Island, který ještě v roce 2007 stál v čele žebříčku OSN jako "nejlepší země pro život".

Na Islandu startují předčasné volby do parlamentu (25. dubna 2009)

Nezaměstnanost, která na ostrově s 320 tisíci obyvateli byla do zhroucení islandského bankovního sektoru loni na podzim neznámým pojmem, podle předpokladů letos dosáhne deseti procent. Islandská koruna ztratila vůči euru během loňského roku bezmála tři čtvrtiny hodnoty.

"Vše naznačuje, že volby skončí pro SF katastrofou. Jejich kampaň nebyla příliš účinná, nejsou moc přesvědčiví. A Bjarni Benediktsson se zatím moc neprosadil," prohlásil politolog Gunnar Helgi Kristinsson s poukazem na nového devětatřicetiletého vůdce Strany nezávislosti.

Zatímco Benediktssona by si přála vidět v čele země jen čtvrtina Islanďanů, setrvání nové premiérky Sirgurdardóttirové ve funkci podporuje více než polovina oprávněných voličů.

Vstoupí Island do EU?

Šestašedesátiletá Sirgurdardóttirová je první ženou na postu ministerského předsedy Islandu a také první otevřeně lesbickou premiérkou na světě. Premiérka vidí záchranu země ve vstupu do Evropské unie, což by se podle analytiků mohlo stát do roku 2011, a v přijetí eura, jímž by se podle Sirgurdardóttirové mělo na Islandu platit do čtyř let.

Evropská otázka byla hlavním tématem islandské předvolební kampaně, přičemž všechny velké strany s výjimkou sociálních demokratů jsou euroskeptické. Platí to i pro Levicově-zelené hnutí (VG), s nímž by Sigurdardóttirová ráda pokračovala v koaliční spolupráci i po volbách.

Strany a také velká část Islanďanů se obávají, že by se vstupem do EU země ztratila kontrolu nad svými přírodními zdroji, především pak nad rybolovem, který v roce 2008 představoval 36,6 procenta celkového exportu země. Nutnost otevření svých vod ostatním státům a stanovení rybolovných limitů už dříve Island od vstupu do EU odradily.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video