Nová islandská premiérka Johanna Sigurdardottir před svým jmenováním. (1. února 2009)

Nová islandská premiérka Johanna Sigurdardottir před svým jmenováním. (1. února 2009) | foto: Reuters

Island na kolenou pošilhává po Evropské unii

  • 10
Evropská unie se navzdory krizi může ještě rozrůst. Nová islandská premiérka říká, že by vstup do EU byl pro ostrovní stát, kde se podle žebříčku OSN žije nejlépe na světě, východiskem z nynější krize. "Vstup do Unie a přijetí eura by bylo nejlepší volbou," prohlásila premiérka na tiskové konferenci pouhé dva dny po nástupu do funkce.

"O těch výrocích víme, ale nebudeme na ně teď reagovat," uvedla včera pro MF DNES Krisztina Nagyová, mluvčí finského eurokomisaře Olliho Rehna, který má na starosti rozšíření EU.

Členství však fandí. "Když vezmeme v potaz dlouhodobé napojení Islandu na EU (v Evropském hospodářském prostoru), jednání o vstupu by mohla jít rychleji než u jiných zemí, které nemají tak silné vazby," dodala.

Island už dříve přijal velkou část evropských zákonů. Kdyby se k tomu vláda a lidé v případném referendu rozhodli, mohl by Island vstoupit do roka nebo do dvou.

Hans-Gert PötteringNe všichni evropští politici s tím však souhlasí. Šéf Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering je proti uspěchanému vstupu. "Teď není vhodná chvíle k úvahám o rozšiřování," řekl pro finský deník Aamulehti.

Vysvětlil, že jedním z důvodů je, že se sedmadvacítce ještě nepodařilo přijmout Lisabonskou smlouvu, která by usnadnila provoz EU a rozhodování tolika zemí najednou.

Oficiální přihlášku Island zatím neposílá. Vláda jen studuje možnosti, jak z krize ven. Dosud se však Island, přitom zakládající člen Severoatlantické aliance, do Evropské unie nehrnul.

Euro, nebo společná měna s Norskem? 

Islandská premiérka je sociální demokratka, první žena v premiérském křesle na Islandu a první přiznaný homosexuál v čele jakékoliv země. - přečtěte si Island si vybral lesbickou premiérku, dovede zemi k předčasným volbám 

Vládu teď řídí v koalici s Levicovou stranou zelených, kteří tolik vstupu do EU nefandí. Tamní ministr financí premiérčině představě netleská. Sociální demokraté jsou ostatně jedinou stranou z pěti parlamentních seskupení, která vidí východisko z krize v členství země v EU a eurozóně. Na Islandu by se tak platilo eury.

Vědomí eura coby bezpečného přístavu včera jen utvrdil šéf Evropské komise José Manuel Barroso. Podle něj právě euro uchránilo evropské země před finančním krachem. Argumentoval srovnáním vývoje dvou ostrovů - Islandu, který bez eura zkolaboval, a Irska, které se sice propadlo do recese, ale krach nevyhlásilo. Islandští zelení však spíše uvažují, že se dají do měnové unie s Norskem. Island by převzal norskou korunu.

Rozhodne se po volbách

Nynější vláda povede zemi jen 80 dní do voleb na konci dubna. Do té doby žádná pravomocná přihláška do Bruselu neodejde, rozhodně to však bude důležité téma během voleb.

Předchozí kabinet odstoupil poté, co Island finančně zkrachoval. V bohaté zemi s 300 tisíci obyvateli vloni v říjnu padly jeho dravé banky, akcie i islandská koruna. Severské státy poslaly jako pomoc miliardy dolarů a po desítkách letech pomohl západní zemi i Mezinárodní měnový fond. - čtěte Na Islandu padla kvůli finanční krizi vláda

V roce 2011 se plánuje také vstup Chorvatska, který hodně prosazují i Češi. Na seznam čekatelů se brzy zapíše i Srbsko a některé další země západního Balkánu.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video