Islandské vulkány možná budou poskytovat elektrickou energii obyvatelům Velké

Islandské vulkány možná budou poskytovat elektrickou energii obyvatelům Velké Británie | foto: Profimedia.cz

Islandské sopky rozsvítí Británii, země plánují obří energetický projekt

  • 32
Islandské sopky se možná dočkají nečekaného partnerství. Velká Británie a mystická severská země totiž plánují ambiciózní energetický projekt, který počítá s využitím islandských geotermálních elektráren. Ty mohou dodávat přebytky elektrické energie až na vzdálené Britské ostrovy.

Elektrická energie by byla do Velké Británie dodávána pomocí dlouhého podmořského rozvodu. Podle odborníků by celý náročný projekt rozpočtem nepřesáhl alternativní zdroje jako jaderné nebo solární elektrárny.

Hörnur Arnarson, který na ambiciózní projekt dohlíží, pro server Daily Telegraph uvedl, že pokud dostane záměr zelenou, může být realizován už do roku 2020. Pokud by k realizaci došlo, více než tisíc kilometrů dlouhý podmořský kabel by se stal nejdelším přívodem elektřiny na světě.

Geotermální energie

Geotermální energie je přirozený projev tepelné energie zemského jádra, která vzniká rozpadem radioaktivních látek a působením slapových sil. Jejími projevy jsou erupce sopek a gejzírů, horké prameny či parní výrony. Využívá se ve formě tepelné energie (pro vytápění), či pro výrobu elektrické energie v geotermálních elektrárnách. Obvykle se řadí mezi obnovitelné zdroje energie, nemusí to však platit vždy. Některé zdroje geotermální energie jsou vyčerpatelné v horizontu desítek let.

Zdroj: Wikipedia

"Samozřejmě se jedná o velmi náročný a ambiciózní projekt, to bezpochyby. Podle našeho názoru je však také do posledního detailu realizovatelný," uvedl Arnarson a dodal, že jak extrémní délka, tak hloubka uložení přívodu elektrické energie, už byla v minulosti několikrát otestována.

Zamýšlený energetický projekt má kromě posouvání technologických hranic také celou řadu dalších pozitiv. "Všechna námi produkovaná elektrická energie je z obnovitelných zdrojů, využíváme totiž výhradně vodní a geotermální elektrárny. Produkujeme navíc nejvíce elektřiny na jednoho obyvatele, minimum překračujeme více než pětkrát," popisuje energetickou situaci na Islandu Arnarson.

Islandská elektřina bude levnější

Už v květnu letošního roku Island navštívil britský ministr pro energetiku a klimatické změny Charles Hendry a jednal zde o budoucím společném projektu, který zajistí Velké Británii dodávky geotermální energie. Hendry uvedl, že tento projekt může přinést nižší ceny elektřiny v Británii a poslouží jako vhodná alternativa k hojně využívaným větrným elektrárnám. Obě země už podepsaly vzájemnou dohodu o budoucí spolupráci v oblasti energetiky.

Island platí ve světě za geotermální velmoc. Suverénně největší geotermální elektrárnou na Islandu je obrovské zařízení Nesjavellír. Obdobně jako další dvě geotermální elektrárny na území Islandu využívá horkou vodu z až tři kilometry hlubokých geotermálních vrtů. Stavba elektrárny byla dokončena v roce 1990. Prameny zde mají teplotu kolem 200 stupňů a vodu z nich čerpá celkem čtyřiadvacet vrtů.

Proud horké vody a páry následně roztáčí obrovské turbíny, které produkují
90 MW elektrické energie. Elektrárna navíc produkuje i teplo, které je vedeno přes 27 kilometrů dlouhým teplovodem do hlavního města Reykjavík, kde slouží k vytápění.

Geotermální elektrický energie bude putovat z Nesjavellíru na západu Islandu až do tisíc kilometrů vzdálené Velké Británie

Geotermální elektrický energie bude putovat z Nesjavellíru na západu Islandu až do tisíc kilometrů vzdálené Velké Británie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video