Když islamisté dobyli Rakká, vyvrátili kříž na střeše místního kostela a místo...

Když islamisté dobyli Rakká, vyvrátili kříž na střeše místního kostela a místo něho vztyčili svoji černou standartu. | foto: Profimedia.cz

Žádné cigarety, žádné kadeřnictví. Džihádisté v Sýrii zavádějí nový řád

  • 187
Ještě před pár měsíci platila Rakká za jedno z nejliberálnějších měst v Sýrii. Když jej v březnu dobyli povstalci, považoval to Západ za významný milník občanské války. Pak ovšem kormidlo převzali radikální islamisté, kteří jednu z bašt syrské revoluce svazují čím dál přísnějšími pravidly.

Každé nové ráno přináší do ulic města na břehu Eufratu další omezení. Ze dne na den nechali islamisté uzavřít všechna dámská kadeřnictví, pak ženám zakázali vycházet s nezahalenými vlasy. A dnes už obyvatelky Rakká bez mužského doprovodu vůbec nesmí vycházet na ven.

Radikálové ze skupiny Islámský stát Iráku a Sýrie (ISIS) zakázali kouření, zabavili lidem marihuanu i cigarety a veškerý "kontraband" podpálili na náměstí.

Trestají rovněž každého, u koho najdou fotoaparát nebo kameru. Jedním z nich byl i muž s přezdívkou Adnan, který pod příslibem anonymity vylíčil své zážitky reportérům americké CNN.

Adnan se dopustil hned dvou přečinů, které příslušníci islámských milicí hlásících se k teroristické síti al-Káida nehodlají ve "svém" městě trpět. Sprejoval totiž po zdech nápisy, které islamisty urážely. A dění ve městě si navíc natáčel na kameru.

Stoupenci ISIS chtějí vytvořit islámský stát

Aktivista skončil v troskách vypáleného kostela, kde si radikální islamisté po převzetí města zřídili svou základnu. "Každou čtvrthodinu mě někdo polil vodou, pustil do mě elektrický proud, kopnul do mě a zase odešel," popsal aktivista mučení, které musel podstoupit. Jak ovšem sám tvrdí, nejhorší pro něj bylo sledovat, jak islamisté zacházejí s ostatními zajatci.

Zatímco šrámy na jeho těle údajně za nějakou dobu znecitlivěly a nové kopance tak už příliš necítil, z křiku a sténání spoluvězňů mu bylo úzko. "Když přímo před vašima očima někoho mučí, cítíte za to určitou zodpovědnost," líčí aktivista.

Přestože je používání kamer a fotoaparátů v Rakká přísně zakázáno, americké televizi CNN se podařilo získat několik svědectví. Část jich pořídili aktivisté, kterým se podařilo z Rakká uprchnout, některými videi se ovšem chlubí i samotní stoupenci teroristického hnutí.

Do světa vypouštějí například záběry z pálení cigaret, podělili se však i o video z místní školy. Pod vedením příslušníka hnutí ISIS tam do dětí vštěpují "správnou" ideologii (na záběry z Rakká se můžete podívat zde).

Horší než u Asada

Islamisté v Rakká zatím v zavádění práva šaría nepokročili tak daleko, jako v nedalekém městečku Džarábulus. V tamních ulicích už visí plakáty, které varují zloděje před hrozbou useknutí ruky, pokud budou přistiženi při činu. Obyvatelé Rakká, kteří byli zvyklí na značnou míru svobody, už však svému městu začali přezdívat Tora Bora podle jeskynního komplexu v Afghánistánu, ze které si Tálibán učinil svoji pevnost.

Islámští radikálové ze skupiny ISIS vtrhli do města v polovině května. Bylo to dva měsíce poté, co kontrolu nad Rakká získali umírnění rebelové a své vítězství tehdy oslavovali coby významný milník občanské války. Džihádisté nepohodlné osoby v čele města obvinili ze spolupráce s režimem Bašára Asada, což pro ně znamenalo trest smrti.

Následně město začlenili do svého plánu vytvořit na severu Sýrie islámský stát. Podobnou strategii uplatňují milice ISIS i v dalších městech, která se dostanou pod jejich kontrolu. Koncem října se do médií dostalo například svědectví muže, kterého islamisté mučili v nedalekém Azazu. Podmínky, které tam radikálové nastolili, jsou podle jeho slov "horší než u Asada" (více čtěte zde).

Podívejte se, jak obyvatelé Rakká v březnu slavili vítezství rebelů:

6. března 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video