Jeden z bojovníků libyjských milic pózuje se zbraní, zatímco za jeho zády...

Jeden z bojovníků libyjských milic pózuje se zbraní, zatímco za jeho zády stoupá hustý dým nad Tripolisem (2. srpna 2014). | foto: Reuters

Únosci chtějí za Rakušana podle tisku půl milionu dolarů, Vídeň to popírá

  • 22
Islámští radikálové požadují podle rakouského listu Kronen-Zeitung za Rakušana uneseného v Libyi výkupné půl milionu dolarů, tedy asi 12,5 milionu korun. Deník to uvedl s odvoláním na informace tajných služeb. Rakouské ministerstvo zahraničí ale zprávu důrazně popírá.

Rakouský list Kronen Zeitung uvádí, že organizace Islámský stát požaduje za vysvobození rukojmí 500 tisíc dolarů. Jako první o tomto údajném požadavku za Rakušana informovala podle rakouského deníku média na Balkáně. Unesený muž, kterého tisk identifikoval jako 39letého Dalibora Savičiće z Lince, má totiž mít kořeny v Srbsku. Rakouská diplomacie však jeho totožnost již dříve odmítla potvrdit.

Rakouské ministerstvo zahraničí vznesení jakéhokoli  požadavku na výkupné za rakouského občana, jak o něm informovala média, popírá. Podle mluvčího ministerstva Martina Weisse se k únosu zahraničních pracovníků z ropného pole Ghání zatím žádná organizace nepřihlásila a neexistuje ani žádný požadavek na výkupné. 

Kronen Zeitung navzdory odmítavému stanovisku diplomacie nicméně dále informoval, že rakouská tajná služba údajně požádala své srbské kolegy, aby se pokusili s únosci navázat spojení. Kromě srbského původu zmizelého rakouského občana měli být experti ze Srbska osloveni také kvůli dobrým kontaktům v Libyi z dob existence bývalé Jugoslávie. Srbská rozvědka podle listu ve snaze oslovit únosce údajně uspěla.

Již dříve srbská média informovala o tom, že unesený Rakušan byl v minulosti vojákem v rakouské armádě a působil také jako člen mírových sil OSN na území bývalé Jugoslávie. V době únosu pracoval jako manažer na zmíněném ropném poli Ghání, uvedl srbský deník Večernje Novosti.

Je jedním z devíti cizinců, které 6. března unesli ozbrojenci z ropného pole Ghaní v centrální části Libye. Kromě něj padl do zajetí také Čech, čtyři Filipínci, dva Bangladéšané a Ghaňan. Únosu provedli radikálové hlásící se k hnutí Islámský stát (více o únosu čtěte zde).

Pavel Hrůza, unesený Čech z libyjského ropného vrtu Ghaní

Po pohřešovaném českém občanu Pavlu Hrůzovi pátrá mezinárodní policejní organizace Interpol. Česko do Libye kvůli tomu také vyslalo dva diplomaty a své kroky koordinuje mimo jiné s rakouským krizovým štábem ve Vídni.

Jak uvedl Černínský palác, kvůli českému občanovi se ale zatím nikdo neozval. „V našem případu není žádná změna, situace je stále stejná - nemáme žádné informace, nikdo nás nekontaktoval,“ řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová v reakci na spekulace o výkupném za rakouského občana. 

Všichni unesení cizinci pracovali pro spolenost společnosti VAOS, jež se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi. Čech pracoval na pozici catering koordinátora (více o něm se dočtete zde).

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue