Na Facebook ne. Islámští duchovní varují muslimy před sociálními sítěmi. Především ženy.

Na Facebook ne. Islámští duchovní varují muslimy před sociálními sítěmi. Především ženy. | foto: Reuters

Fotky jsou neislámské, varují muslimští duchovní před Facebookem

  • 27
Nejsme Taliban, ale fotky na Facebooku neschvalujeme, varují v převážně hinduistické Indii islámští duchovní. Vyjádření jednoho z nich teď vzbudilo velký ohlas ve světových médiích. Když si prý žena vloží svou fotografii na sociální síť, odporuje to učení islámu.

Náboženství založená na tísíce let starých tradicích se musí vypořádat s novinkami současných technologií. Zatímco například katolická církev se k některým trendům staví pozitivně a papež posílá jeden tweet za druhým, muslimským duchovním se novinky moc nezamlouvají. Správný muslim by se měl podle nich sociálním sítím spíš vyhýbat. A ženy obzvlášť.

"Ženy by neměly dávat své fotografie na Facebook nebo jinam na internet. Je to neislámské," řekl vlivný muslimský duchovní Abul Mahlihe v rozhovoru s Press Trust of India.

Nejsme Taliban, ale...

Sám pomáhá volajícím na několika infolinkách řešit muslimská témata. A mladým lidem prý doporučuje, aby sociální sítě nepoužívali. "Ženy nemají dovoleno ukazovat svůj obličej nikomu kromě svých příbuzných. Takže umísťovat fotografie na Facebook je zakázáno," dodává Saif Abbas Naqvi, který taktéž pomáhá na populárních infolinkách, jež využívá mnoho indických muslimů.

Duchovní chtějí, aby mladí žili "skutečný, nikoliv virtuální život". Přes polovinu hovorů, který takový pomocník na telefonu vyřídí, se při tom týká právě užívání internetu. Dotazů jsou stovky. "Jsme liberální. Nemáme myšlení Talibanu. Když se nás mladí ptají, jestli mohou mít účet na Facebooku nebo Twitteru, tak svolíme. Ale muslimské právo šaría nedovoluje, aby ženy ukazovaly své fotografie," trvá na svém Naqvi.

Podle Mahliho by dokonce mohl být Facebook ospravedlnitelný jenom v případě, že bude využívaný k obchodním účelům. V Indii žije 160 milionů muslimů. Vlivní duchovní učenci tak svými výroky ovlivňují širokou komunitu hlavně mladých lidí.

V přístupu na sociální sítě jim však prakticky zamezit nemohou. Jiné je to například v Číně, Tádžikistánu nebo Íránu, jež Facebook oficiálně zakázaly. V Íránu byla oficiálním důvodem obava z šíření nemravností, ve skutečnosti to však byl zásah proti opozici, která se na síti organizovala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video