Komunikační příručka je tajná. Podle EU jde o vnitřní strategii. Ilustrační foto

Komunikační příručka je tajná. Podle EU jde o vnitřní strategii. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Islámský teror? To je nekorektní, říká EU

  • 1079
Představte si, že přijde zpráva o islámských teroristech, kteří ve jménu džihádu, tedy boje za ochranu islámu, spáchali v Evropě útok. Na první pohled normální věta. Jenže takový popis události je nyní pro oficiální mluvčí Evropské komise či členských států zapovězený.

V EU vznikl společný lexikon dvaceti výrazů, kterých by se měli mediální zástupci vlád a evropských institucí vyvarovat, aby tak nespojovali terorismus s islámem.

Tak například na místo "islámského terorismu" by se měl použít výraz "teroristé, kteří se nad únosnou míru zaštiťují islámem". Stejně tak by se měli mluvčí vyhnout slovu džihád, který často užívá Al-Kajda a další teroristické skupiny. Většina muslimů ho totiž chápe jen jako duchovní zápas.

"Pokud se teroristé snaží využít islámu při ospravedlňování svých činů, pak bychom toto neměli zdůrazňovat," píše se v dokumentu. "Jde o velice citlivá slova, která mohou vyvolat různé výklady," vysvětluje bruselský zdroj, který si přál zůstat v anonymitě.

Příručka je však tajná. Podle unijních zdrojů jde o vnitřní komunikační strategii pro mluvčí, a tak není veřejně k dispozici. Schválena byla před dvěma týdny všemi členskými zeměmi. V tuto chvíli by ji proto už měli mít tiskoví pracovníci ve všech zemích a také Evropská komise.

Nápad vytvořit lexikon nevhodných slov vznikl už před rokem, kdy se ideje chopilo rakouské předsednictví a zaštítil ho evropský protiteroristický koordinátor Gijs de Vries.

Muslimové si stěžovali
"Právě umírnění muslimové jsou čím dál aktivnější ve snaze izolovat radikály, kteří zneužívají islám, a zaslouží si naši podporu a opatrnost. Měli bychom volit jazyk, z kterého jasně vyplyne, že mluvíme o vraždícím okraji společnosti," řekl de Vries.

Výrazy používané na Západě při popisování muslimů a terorismu čím dál víc kritizují zástupci muslimů ve světě i v Česku. Podle nich nadužívání výrazu islamistický ve spojení s terorismem vyvolává dojem, že islám je z podstaty násilnické náboženství. Nejintenzivněji se v této souvislosti diskutovalo poté, co dánské noviny otiskly karikaturu proroka Mohameda s bombou vykukující z turbanu.

Seznam a možné výklady citlivých výrazů sestavila na popud Evropské rady, která sdružuje vlády členských zemí, skupina expertů na islám. Obsahuje například slovo umma (výraz pro obec, do níž patří v širším smyslu všichni muslimové), salafismus (fundamentalistická skupina, která, ne nutně, přistupuje k ozbrojenému boji) či taksir (označení bezvěrce).

"I pro mě byla řada těchto slov donedávna neznámých. Když připravuji projev pro svého nadřízeného, je pro mě tento lexikon velice užitečný," řekl zdroj z Evropské rady, který rovněž nechtěl být jmenován s odkazem na to, že dokument je tajný.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video