Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Islámský stát se bojí zahalených žen, kvůli bezpečnosti zakazuje burky

  • 326
Pravidla oblékání jsou k ženám v Islámském státu nesmlouvavá. Na veřejnosti musí být obyvatelky samozvaného chalífátu zcela zahaleny, jinak jim hrozí trest smrti. Nyní však teroristická organizace zavedla výjimku. Ze strachu před atentáty nošení burky blízko bezpečnostních center zakázala.

Zatímco ve Francii probíhá debata o zákazu nošení burkin a část Němců požaduje plošný zákaz zahalování obličeje, obavy o vlastní bezpečnost nyní přiměly k částečnému omezení burek i teroristy z Islámského státu, informuje list Foreign Policy.

Kde jsou burky zakázány

Plošný zákaz

Francie: Ze státních škol musely burky zmizet už v roce 2004 spolu s dalšími náboženskými symboly včetně křížů a jarmulek. Od roku 2011 hrozí lidem pokuta za zahalování obličeje na veřejnosti.

Belgie: Příklad souseda následoval záhy také Brusel, který v roce 2011 zakázal zahalování tváře na veřejných prostranstvích. Provinilcům hrozí pokuta i sedmidenní pobyt za mřížemi.

Lokální zákaz

Itálie: Některá města na severu země, jejichž samosprávu vedla protiimigrační Liga Severu, zakázala burkiny či maskování obličeje znemožňující okamžitou identifikaci.

Španělsko: Barcelona a některá další katalánská města zavedla v roce 2010 zákaz zahalování ve veřejných budovách. Nejvyšší soud však rozhodl, že města nemohou vymáhat pokuty za nedodržení zákazu.

Švýcarsko: Zákaz zahalování tváře si v roce 2013 odhlasovali občané kantonu Ticino.

Rusko: Napětí mezi křesťany a muslimy na severu Kavkazu vyústilo v zákaz nošení burek na státních školách ve Stavropolu.

Čína: Komunistická vláda zakázala v roce 2014 nošení islámských závojů v některých muslimskými Ujgury obývaných oblastech.

Zdroj: qz.com

Zahalení obličeje totiž posloužilo v minulých dnech několika ženám k překvapivému napadení islamistických militantů. Příkladem je zpráva serveru Iraqi News o útočnici, která 5. září střelnou zbraní napadla a zabila dva příslušníky teroristické skupiny na kontrolním stanovišti v iráckém Šarkatu.

Jen pár dní předtím se podobný případ odehrál také v nedalekém Mosulu, jednom z hlavních měst Islámského státu. Vedení islamistů proto vydalo příkaz, který zapovídá zahalování obličeje poblíž bezpečnostních a vojenských areálů v Mosulu, k němuž se pomalu blíží irácké a spojenecké ozbrojené síly.

Pře o možném zákazu zahalování obličeje se dosud týkaly hlavně evropských států, které se vyrovnávají s rostoucí muslimskou populací a množícími se teroristickými útoky. Zatímco Saúdská Arábie a Írán po ženách vyžaduje zakrytou hlavu, některé státy nošení muslimských hávů plošně nebo lokálně omezily (viz box Kde jsou burky zakázány).

Přestože současné opatření život obyvatelkám obsazených území neulehčí, postup iráckých a kurdských jednotek podporovaných západními spojenci dává naději. Jak znovunabytá svoboda vypadá, přitom naznačují záběry z osvobozeného syrského města Manbídž, kde ženy - na oslavu porážky islamistů - ze sebe burky strhaly a veřejně spálily (více se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue