Islámský stát vyhodil v Palmýře do povětří vítězný oblouk z dob Římanů

  • 347
Radikálové z organizace Islámský stát v syrské Palmýře vyhodili do povětří 2000 let starý vítězný oblouk z římské éry. Byl to jeden z hlavních částečně dochovaných monumentů starořímského města. Generální ředitelka UNESCO Irina Bokovová považuje čin radikálních islamistů za výraz nenávisti a nevědomosti.

„Jsme svědky katastrofy. Od obsazení města je to šok za šokem,“ řekl zahraničním médiím šéf oddělení památek a muzeí v Damašku Maamún Abdalkarím, který o zničení památky informoval.

Syrští ochránci lidských práv, kteří situaci monitorují z Londýna a získávají informace od svých aktivistů v Sýrii, upřesnili, že sunnitští extremisté zničili oblouk, ale tamní kolonády stále stojí.

„Mezinárodní společenství musí najít způsob, jak zachránit Palmýru. Islámský stát ničí památky už z pomsty, ani ne z ideologických důvodů, protože vítězný oblouk nebyl náboženskou, ale civilní stavbou,“ citoval web týdeníku Le Nouvel Observateur šéfa starověkých památek v zemi Abdalkaríma.

„Extremisté tímto novým ničením ukazují, jak moc je děsí historie a kultura. Ukazuje to také, že jsou zosobněním nenávisti a nevědomosti. Tito váleční zločinci nezůstanou nepotrestáni. Ve spolupráci s Mezinárodním trestním soudem se udělá vše pro to, aby byli souzeni a trestáni. Vymazat historii se jim navzdory jejich zločinnému chování nepodaří a nemohou ani umlčet památku na místo, které je zosobněním jednoty syrského lidu,“ řekla Bokovová.

Příslušníci takzvaného Islámského státu (IS) už v posledních měsících v Palmýře zničili dva antické chrámy. V srpnu vyhodili do povětří Baal-Šaminův chrám, jednu z nejzachovalejších památek Palmýry. O několik dní později poničili také Belům chrám, postavený v roce 32 našeho letopočtu.

IS dobyl archeologickou lokalitu s pozůstatky antických chrámů, vítězného oblouku, kolonády se stovkami sloupů a amfiteátru v květnu.

Památky, které považují za svatokrádežné, islamisté podminovali a vyhodili do povětří. V srpnu zavraždili jednaosmdesátiletého syrského archeologa a dlouholetého kustoda tamních sbírek Chálida Asada (více čtěte zde).

Památky ze Sýrie putují do Asie

Radikálové z IS ničí archeologické památky v Sýrii podle OSN systematickým způsobem. Památky starých kultur považují za objekty odporující zásadám islámu. Prodejem cenných uměleckých památek uloupených v Sýrii a Iráku ale také financují své aktivity.

Svaz ochrany syrských památek, který sídlí ve Francii, spočítal, že za syrského konfliktu bylo už na syrských nalezištích zničeno nebo poškozeno více než 900 památek. Podle odborníků pro boj s organizovaným zločinem mnoho artefaktů ukradených v Iráku a Sýrii putuje na asijské trhy, zejména do Číny a Japonska.

Rozlehlý areál v Palmýře byl prohlášen za Světové dědictví UNESCO v roce 1980. Celkově se na území Sýrii nachází šest památek, které jsou pod ochranou UNESCO - starověké části měst Damašek, Aleppo, Bosra, křižácký hrad Krak des Chevaliers a Saláhuddínova citadela a starobylé vesnice v severní Sýrii. Kvůli občanské válce jsou všechny považovány za ohrožené.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video