Třiadvacetiletý Mohamed Dalaín se vydal na Ukrajinu studovat medicínu. Naverbovali ho ovšem teroristé z Islámského státu. | foto: AP

Jordánský medik se odpálil za Islámský stát. Mozek mu vymyli na Ukrajině

  • 308
Verbíři teroristů z Islámského státu se nevyhýbají ani blízkovýchodní elitě. Minulý týden spáchal v Iráku sebevražedný atentát syn jordánského poslance. Žil na Ukrajině, kam ho rodiče poslali studovat medicínu. Muslimské studenty k džihádu lákali ázerbájdžánští manželé z Charkova, řekl novinářům truchlící otec.

Třiadvacetiletý Mohamed se měl stát lékařem. Mladík z vážené rodiny jordánského poslance Mázina Dalaína už třetím rokem studoval na univerzitě v Charkově, oženil se s mladou Ukrajinkou a zdálo se, že celá rodina vede spokojený život.

Islámský stát

Letos v červnu však Mohamed ze školy odešel, i s manželkou odjel do Iráku, medicínu vyměnil za studium islámu a minulý týden svůj život ukončil sebevražedným atentátem.

„Můj syn měl všechno. Rodinu, peníze i vzdělání, ale ovládly ho šílené myšlenky. Oklamal a podvedl ho Islámský stát,“ řekl v neděli jeho otec novinářům agentury AP. Mohamedovo rodné městečko Aj se v té době právě probíralo z třídenního smutku za zemřelého studenta.

Jeho sousedé letos netruchlili poprvé - ze stejného města i kmene pocházel shodou okolností i jordánský pilot, kterého Islámský stát začátkem roku zaživa upálil (více se dočtete zde).

Vyrážím na misi, prosil syn o odpuštění

Mohamed své rodiče v Jordánsku navštívil v lednu. Podle otcových slov se nezdálo, že by s ním bylo cokoli v nepořádku. Později se dokonce zúčastnil pochodu na památku zavražděného pilota. O Islámském státu spolu několikrát mluvili a mladý student se od rodičů vždy dozvěděl, že se teď má soustředit jen na školu. Na Ukrajinu se po prázdninách vrátil, přednášky o lékařství ho však brzy přestaly zajímat.

Na jaře se společně s manželkou vydal do Turecka, odkud pokračovali do jednoho z výcvikových center džihádistů na území Iráku. „O tom, že je v Turecku, jsem se dozvěděl až den poté, co dorazil. Kdybych věděl, že tam má namířeno, zastavil bych ho,“ vylíčil televizi al-Džazíra truchlící otec.

Svého potomka se Mázin Dalaín z moci Islámského státu pokoušel vymanit. Jako člen parlamentu měl mnohem širší možnosti než naprostá většina jiných rodičů, do pátrání po Mohamedovi se zapojily i jordánské tajné služby.

Mladík však otci přes SMS vzkázal, že je rozhodnutý svůj život zasvětit studiu islámu a svaté válce. Později mu zavolal, že studia dokončil.

„Řekl mi, že ho slyším naposledy. Prosil mě o odpuštění, protože se přihlásil na sebevražednou misi,“ vzpomíná poslanec. Minulý týden svého syna znovu spatřil - poznal ho v televizní reportáži o trojici sebevražedných útočníků, kteří naložili automobily trhavinou a vjely do kasáren irácké armády. Titulek na televizní obrazovce hlásal „Abú Bará, Jordánec“.

Muslimské studenty verbují manželé z Charkova

„Islámský stát je dnes všude. V televizi i na internetu,“ stěžuje si Mázin Dalaín na propagandu, kterou se teroristům daří šířit i prostřednictvím masmédií. Přímo na Ukrajině však podle něj funguje zejména osobní kontakt s nadějnými rekruty.

Země patří mezi oblíbené cíle jordánských studentů, tamní školy jich navštěvuje asi pět tisíc. Přímo v Charkově studuje asi 1 500 lidí z Jordánska. Muslimské studenty podle Dalaína lákají manželé z Ázerbájdžánu, kteří si nechávají říkat Ibrahim a Sumajá.

Rekruti Islámského státu Mohamedovi i jeho manželce „vymyli mozek a přesvědčili je, že bojují ve vyšším zájmu,“ míní jordánský zákonodárce. Společně s jeho potomkem prý do Iráku vyslali ještě další dva páry mladých muslimů - čečenský a tuniský.

Ukrajina však není zdaleka jedinou zemí, kde teroristé z Islámského státu rekrutují nové džihádisty. Mladí muslimové, často z druhé či třetí generace přistěhovalců, míří na Blízký východ i ze západní Evropy. Španělská a marocká policie v neděli při společné akci zadržela deset verbířů, kteří sháněli nové bojovníky do občanské války v Sýrii a Iráku (více se dočtete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue