Pešmergové v bojích proti Islámskému státu severně od Bagdádu (26. srpna 2015)

Pešmergové v bojích proti Islámskému státu severně od Bagdádu (26. srpna 2015) | foto: Reuters

Islámský stát v bojích na severu Iráku nasadil yperit, tvrdí Kurdové

  • 62
Při dvou útocích poblíž Irbílu byl loni v srpnu použit yperit. Použití jedovaté látky světovým agenturám potvrdily zdroje blízké Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Podle kurdských úřadů stáli za útoky ozbrojenci z hnutí Islámský stát.

„Analýza některých vzorků potvrdila použití horčičného plynu,“ citovala agentura AFP nejmenovaný zdroj. O použití chemické zbraně již loni na podzim hovořilo i kurdské ministerstvo, jež má na starosti takzvané pešmergy, tedy kurdské bojovníky. „Stopy yperitu“ prý byly objeveny v krevních vzorcích přibližně 35 pešmergů, kteří byli vystaveni útoku oddílů Islámského státu jihozápadně od Irbílu.

OPCW se ve své zprávě nebude zabývat tím, kdo za chemickým útokem stál. Podle nejmenovaného diplomata, kterého citovala agentura Reuters, ale bylo zjištěno, že to byli islamisté.

K látkám, jako je yperit, se mohli extremisté dostat v Sýrii, která disponovala velkými zásobami chemických zbraní. Sýrie měla v roce 2013 k dispozici desítky tun yperitu, k jehož likvidaci spolu s dalšími zakázanými látkami se režim Bašára Asada tehdy po masivním chemickém útoku zavázal. Na zničení syrského chemického arzenálu dohlížela OPCW.

Hořčičný plyn leptá kůži a sliznice a způsobuje vážné dýchací obtíže. Jeho výrobu, skladování a používání zakázala mezinárodní Úmluva o chemických zbraních, která vstoupila v platnost v roce 1997.

Boje v Ramádí zničily tisíce domů

V západoiráckém městě Ramádí a jeho okolí bylo od poloviny roku 2014 kvůli bojům poničeno celkem 5700 budov. Téměř 2000 jich bylo zcela zničeno, uvedla dnes OSN s odvoláním na satelitní snímky oblasti. Loni v květnu město dobyli ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS), irácká armáda ho osvobodila až na konci prosince.

Islámský stát

Experti OSN porovnávali snímky Ramádí z července 2014 se záběry z letošního ledna. Ve městě kdysi žilo asi půl milionu obyvatel. Kolik procent města bylo boji zasaženo, se nedá říci. Údajně ale nebyla ušetřena žádná čtvrť v centru města a škody jsou vidět v každém bloku budov.

Podle prohlášení OSN je jejich analýza situace zatím jen předběžná a nebyla ověřena přímo na místě. Vláda v Bagdádu zatím město neoznačila za bezpečné, irácké speciální jednotky ještě stále v některých okrajových čtvrtích čas od času bojují s posledními skrývajícími se radikály.

Irácká vláda již vyzvala mezinárodní dárce, aby pomohli Ramádí znovu vybudovat. Nejprve je ale třeba město vyčistit od výbušnin, které v ulicích i budovách nastražili islamisté. I na to ale kabinet potřebuje finance.

OSN nyní spolupracuje s místními úřady na vypracování plánu, jak zrekonstruovat poničenou infrastrukturu v oblasti.

Obyvatelé, kteří museli opustit své domovy, mezitím čekají v táborech či pronajatých bytech v jiných částech země. Nejspíš ale bude trvat ještě dlouhé měsíce, než bude město prohlášeno za bezpečné a jeho rekonstrukce bude moci začít, poznamenala agentura Reuters.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video