Fotografie pořízená z videa Islámského státu ukazuje kouř za památkami v syrské...

Fotografie pořízená z videa Islámského státu ukazuje kouř za památkami v syrské Palmýře (26. května 2015). | foto: AP

Zničíme jen sochy, budovy ušetříme, slibuje IS v Palmýře. Místní nevěří

  • 86
Islámský stát zveřejnil nahrávku, na které podle místních aktivistů slíbil, že nezničí starověké památky syrské Palmýry. Ničit bude prý jen sochy, které považuje za znak polyteismu. Nicméně místní jsou ke slibu skeptičtí, islamisté podle nich již s ničením začali.

Ve středu syrské rádio zveřejnilo nahrávku, kde údajný velitel islamistů v Palmýře uvedl, že jeho skupina bude ničit sochy, které reprezentují idoly, ale zachová historické monumenty a zříceniny. O den dříve islamisté zveřejnili i video, kde jsou památky historické části města nepoškozené.

„Možná je to kvůli tomu, že památky Palmýry jsou většinou sloupy a veliké budovy a ne sochy lidí, na které oni nahlížejí jako na idoly, které musí být zničeny. A oni nemají problém s dalšími památkami,“ řekl listu The Guardian místní aktivista.

Militanti IS slíbili civilistům, že se nedotknout starověkého města. Toto tvrzení prý několikrát zopakovali.

První sochu radikálové zničili dva dny po dobytí Palmýry. Byl to zlatý lev z prvního století našeho letopočtu, který stál u vchodu k Belovu chrámu. Socha vznikla na počest bohyně al-Lat, která byla jednou z bohyní Mekky a je zmíněna i v Koránu. Část soch archeologové odvezli ještě před tím, než islamisté minulý čtvrtek město dobyli.

Video islamistů, na kterém jsou památky zatím nepoškozené:

Obyvatelé města mají zakázáno chodit k ruinám starověkého města. „Poté, co Daeš (arabská zkratka pro IS, pozn. red.) převzal kontrolu Palmýry, řekl obyvatelům, aby nevstupovali do antického města. Slíbili nám, že ho nezničí, ale my víme, že svůj slib nedodrží,“ tvrdí podle International Business Times místní obyvatel Abú Alí.

„Jak jsme očekávali, už zničili jedno z nejdůležitějších míst ve městě - muzeum. Hádám, že s tím budou pokračovat,“ dodal.

Historické památky Palmýry jsou důležité nejen pro místní obyvatele a Sýrii, ale mají i celosvětový význam a jsou zařazeny mezi světové dědictví UNESCO.

Islámský stát

„Je pro nás velmi těžké vidět, jak naše město kolabuje. Vyrůstali jsme při pohledu na naše milované antické město, které bylo plné lidí a turisté z celého světa sem přijížděli. Je to naše dědictví,“ řekl další z místních obyvatel.

Islamisté od dobytí města zabili již nejméně 200 lidí a dalších 600 uvěznili.Dvacet mužů zastřelili přímo ve starobylém římském amfiteátru (více čtěte zde).

An-Nusra slibuje brzký konec Asada

Vůdce radikální fronty an-Nusra, která je napojena na al-Káidu, uvedl, že jeho skupina nemá v plánu využít Sýrii jako místo k přípravě útoků proti Západu. Nicméně pokud Spojené státy budou pokračovat v leteckých úderech proti an-Nusře, „všechny možnosti jsou otevřené“. „Každý má právo na obranu,“ dodal abú Muhammad al-Džúlání. Přestože údery USA se spojenci míří převážně na Islámský stát, nevyhnuly se ani an-Nusře.

„Cílem naší mise v Sýrii je svržení režimu, jeho symbolů a spojenců jako je Hizballáh,“ citoval The Guardian al-Džúlániho. Podle něj existují znaky, že pád prezidenta Bašára Asada je blízko. Nicméně toto vůdce radikálů tvrdil již v roce 2013. 

Al-Džúlání prohlásil, že jeho skupina ochrání menšiny, které režim zavrhl. „Pokud alavité opustí své náboženství a opustí Bašára Asada, pak je ochráníme,“ upřesnil. Z alavitské menšiny pochází vládnoucí kruhy v Sýrii. Al-Džúlání tvrdí, že křesťané z oblasti ovládané an-Nusrou žijí v míru. V budoucnu ale mají platit daň, která je určena pro nemuslimy.

U Tikrítu našli hromadné hroby zavražděných branců

Ve čtvrtek irácké ministerstvo zdravotnictví ohlásilo objev hromadných hrobů u Tikrítu. Iráčané si na pomoc s identifikací přizvali zahraniční experty. „Exhumovali jsme 470 obětí,“ řekla ministryně zdravotnictví Adíla Hamúdová. Podle ní jsou to lidé zmasakrovaní u bývalé americké základny Speicher, která leží severně od Tikrítu. Právě tam islamisté v prvních dnech své ofenzivy loni v červnu zajali mladé muže, kteří se přišli ucházet o práci v armádě.

Islámský stát jejich vraždy natočil, svět pak obletěly snímky řad spoutaných mužů zastřelených před vykopanými jámami. Po tomto masakru iráčtí šíité začali vytvářet milice, které se připojily k bojům proti Islámskému státu a letos se zasadily o osvobození Tikrítu a bojují nyní také v provincii Anbár. U Tikrítu bylo letos objeveno několik hromadných hrobů, dosud se našly ostatky celkem asi 160 lidí (více čtěte zde).

USA kvůli postupu islamistů v iráckém městě Ramádí zvažují, jak urychlit výcvik iráckých vojáků a dopravu bojového vybavení. „Zapojit do bojů sunnitské kmeny je velmi důležité, je třeba je vycvičit a vybavit,“ zopakoval podle agentury Reuters ministr obrany Ashton Carter.

Obyvatelé Ramádí oznámili, že ve středu se ve městě objevil člen vedení teroristické organizace. Přezdívá se mu slepý soudce a podle iráckých bezpečnostních odborníků je to Alí Atíja Džuburí. Má pouze jednu ruku a objevil se se zahalenou hlavou v doprovodu početné ochranky v hlavní mešitě, kde pronesl projev.

„Ten duchovní je velmi známý, je druhou nejvyšší náboženskou autoritou po abú Bakrovi Bagdádím a pátým mužem v hierarchii Daeš,“ řekl agentuře Reuters irácký bezpečnostní odborník Hišám Hašímí.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue