Ofenziva irácké armády u města Fallúdža ovládaného Islámským státem (14. června...

Ofenziva irácké armády u města Fallúdža ovládaného Islámským státem (14. června 2016) | foto: Reuters

Islámský stát se uchýlí k partyzánskému způsobu boje, varují analytici

  • 66
Současná vítězství skupin, armád a koalic bojujících proti radikálům z Islámského státu dávají naději na porážku této skupiny, která ovládá části Iráku a Sýrie. Odborníci oslovení agenturami AFP a Reuters ale upozorňují, že na oslavy je brzy a že se bojové úspěchy mohou obrátit proti vítězům.

Islámský stát (IS) sice ztrácí auru neporazitelnosti, ale stále je pevným povstaleckým uskupením sunnitských muslimů, jelikož šíité a Kurdové bojují na straně jeho nepřátel, píše agentura Reuters. Dalším nebezpečím je, že po územních ztrátách změní taktiku a začne útočit na takzvané měkké cíle v Evropě a USA.

Po porážce v irácké Fallúdži se dá podle amerického znalce, který si nepřál uvést své jméno, očekávat, že IS začne uplatňovat partyzánský boj, aby zabránil irácké vládě obnovit služby. „Dají se čekat útoky na místní jednotky pověřené udržením měst, která dříve IS kontroloval, takže boje potrvají,“ řekl tento zdroj.

IS získával zdroje z ropy a výběru daní na obsazených místech. Americký prezident Barack Obama po atentátu v Orlandu spáchaném střelcem, který se hlásil k IS, řekl, že tato skupina začíná se ztrátou území pociťovat odliv finančních toků.

Podle Bretta McGurka, který je Obamovým zmocněncem v koalici bojující proti IS, řekl, že tato skupina přišla v Iráku o polovinu a v Sýrii o pětinu území, jež v minulosti označila za svůj chalífát. Analytik Seth Jones ze společnosti Rand Corporation si myslí, že se IS začíná přizpůsobovat partyzánskému stylu boje.

„Odcházejí z území, kde prohráli, ale připravují se, že tam boj obnoví,“ řekl. Ředitel CIA John Brennan před Senátem přiznal, že se „nepodařilo omezit teroristické kapacity IS ani jeho dosah“. Podle něj bude zapotřebí, aby IS přišel o mnohem víc území, lidí a peněz. Expert na problematiku terorismu Hassan Hassan řekl, že právě útok v Orlandu je ukázkou toho, že teritoriální ztráty neznamenají, že IS ztrácí na popularitě.

Z ústupu IS může těžit an-Nusra

Odborníci v Bagdádu tvrdí, že iráčtí sunnité přestali v IS vidět osvoboditele před útlakem šíitů a že se armádě podařilo získat sunnity ke spolupráci. Riziko, že tažení proti IS se zapojením šíitských milicí obnoví nepřátelství iráckých sunnitů a šíitků ale zůstává. Svědčí o tom zpráva, že šíitské milice povraždily 49 sunnitských mužů, kteří se vzdali ve Fallúdži.

Boje v Sýrii

Při náletech na syrské město Rakká zemřelo 25 civilistů včetně šesti dětí. Na pozice IS v Sýrii útočí syrská a ruská letadla i stroje koalice vedené USA.

Syrská armáda se svými spojenci, k nimž patří ruské letectvo, zahájila 3. června ofenzívu proti IS ve městě Tabka, jež leží 50 kilometrů západně od Rakky. Radikálům s ale v minulých dnech podařilo útoky odrazit. Podle SOHR je na straně syrské armády 40 mrtvých.

V provincii Aleppo se IS podařilo v pondělí znovu obsadit vesnice kolem města Manbidž. Město obléhají povstalecké jednotky z koalice SDF, které bojují proti IS. Manbidž leží na křižovatce silnic, jimiž IS dopravuje ke svým jednotkám zásoby od turecké hranice.

Politolog Jean-Pierre Filiu z ústavu politických studií v Paříži agentuře AFP řekl, že nedávné úspěchy proti IS je třeba brát s rezervou, protože dokud nebudou boj proti IS podporovat místní Arabové a sunnité, je IS schopen dobýt ztracené pozice zpět, jak se ukazuje západně od Palmýry.

AFP upozorňuje, že ani dobytí bašty IS, tedy syrské Rakky, nebude znamenat konec radikálů v Sýrii, jelikož místo IS zaujme fronta an-Nusra napojená na al-Káidu a další islamistické skupiny.

„Porážky IS přivedou mnoho bojovníků této organizace do řad an-Nusry, která využije pocit izolace sunnitů na severu Sýrie,“ sdělil AFP syrský odborník, který nechtěl být jmenován. Bez kvalitního míru nemá toto obyvatelstvo provincie Idlíb, západního Aleppa a části Latákíje naději na zlepšení své situace. Denně je vystaveno ruským a syrským útokům, při nichž umírají i děti. „To dále přispívá k radikalizaci lidí z těchto oblastí,“ sdělil zdroj AFP.

Charles Lister z blízkovýchodního institutu řekl, že al-Káida má nepochybně v Sýrii velké ambice. Její šéf Ajmán Zavahrí posílá do Sýrie své lidi už tři roky. Podle Listera k nim patří Egypťan Sajf Ádil, jeden z kolegů Zavahrího předchůdce Usámy bin Ládina. USA na jeho hlavu vypsaly odměnu pěti milionů dolarů. Tito lidé mají posílit velení an-Nusry a připravit přesun sídla al-Káidy z Afghánistánu a Pákistánu do Sýrie. Pak se bude skupina prezentovat jako nejchytřejší, nejlépe organizovaná a nejdůvěryhodnější, takže získá širokou podporu sunnitů, tvrdí Lister.

Mapa bojišť a územních zisků na severu Sýrie k 10. červnu 2016

25. září 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video