Syrský prezident Bašár Asad během rozhovoru pro BBC (10. února 2015)

Syrský prezident Bašár Asad během rozhovoru pro BBC (10. února 2015) | foto: AP

Asad: Nálety nefungují, Islámský stát se měsíčně rozroste o tisíc mužů

  • 56
Islámský stát nabírá navzdory koaličním náletům v Iráku a Sýrii nové rekruty, řekl v rozhovoru pro americkou stanici CBS syrský prezident Bašár Asad. Znovu také odmítl, že by většinu civilních obětí konfliktu v Sýrii měl na svědomí jeho režim.

Letecké údery proti Islámskému státu (IS) v Sýrii začaly loni v září, když radikálové začali zveřejňovat videa s vraždami rukojmích. Kromě USA se na náletech podílí několik arabských států, nově se má připojit i Kanada.

Islámský stát

„Někdy jsou nálety prospěšné lokálně, ale pokud mluvíme o IS jako o celku, ten se od začátku náletů rozrostl,“ řekl Asad v pořadu americké televize CBS 60 Minutes. V Sýrii se podle něj k radikálům připojí každý měsíc až tisíc nových bojovníků. „V Iráku, v Libyi i dalších státech slíbili spojenci al-Káidy věrnost Islámskému státu. Taková je situace,“ dodal Asad.

Podobně jako v minulých rozhovorech kategoricky odmítl, že většinu z více než 200 tisíc obětí bojů zabili jeho vojáci. „Nemůžeme získat srdce a mysl Syřanů, pokud budeme Syřany zabíjet. Takto by se moje vláda po čtyři roky neudržela,“ uvedl Asad. „Není to realistické a je proti zájmům naší vlády, aby zabíjela lidi. Co bychom z toho měli?“

Pokusy o urovnání syrské krize dosud selhaly, mimo jiné kvůli požadavku opozice, aby Asad, který má podporu Ruska a Íránu, odstoupil. 

Na otázku CBS, za jakých okolností se vzdá moci, Asad odpověděl: „Až nebudu mít podporu veřejnosti, až nebudu moci hájit zájmy Sýrie.“ Když se ho tazatel zeptal, jak zjišťuje podporu veřejnosti, sdělil: „Nezjišťuji. Cítím ji, tuším ji. Jsem v kontaktu s lidmi.“

Saúdská Arábie je středověká, Erdogan je megaloman

Asad také vyjádřil svůj názor na některé klíčové hráče regionu. Saúdská Arábie je podle něj „středověkým systémem založeným na temné wahhábistické ideologii“, kterou sdílí i Islámský stát.  

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je podle Asada „fanatik Muslimského bratrstva“, který trpí politickou megalomanií. „Myslí si, že z něj bude sultán nové éry 21. století,“ prohlásil syrský prezident.

V rozhovoru pro ruský list Rossijskaja gazeta Asad ve čtvrtek naopak řekl, že by uvítal rozšíření ruské vojenské přítomnosti ve východním Středomoří, zejména u syrských břehů a v syrských přístavech. 

V syrském konfliktu během pěti let zahynulo 220 tisíc lidí, miliony dalších válka připravila o přístřeší. Rusko se snaží zprostředkovat dialog mezi Damaškem a zástupci umírněné opozice. Jednání, jehož další kolo se má uskutečnit příští týden, ale zatím k výraznějším výsledkům nevedlo.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video