Bojovníci Islámského státu

Bojovníci Islámského státu | foto: Reuters

IS může ohrozit pokrok lidstva, je to problém pro celý svět, varují USA

  • 504
Posilování Islámského státu má celosvětový dopad a může ohrozit pokrok lidstva. V katarském Dauhá to ve středu řekl americký generál John Allen, jehož prezident Barack Obama pověřil sestavením koalice proti IS. Podle americké diplomacie padlo za posledních devět měsíců 10 tisíc členů teroristické organizace.

Allen řekl, že Islámský stát (IS) není problém Sýrie a Iráku, ale celého regionu s dopady na celý svět. IS podle něj v bojích přišel o čtvrtinu území, které od loňska obsadil v Iráku, avšak porazit jeho ideologii bude trvat celou generaci.

Útočníci zastřelili v Egyptě policisty

Ozbrojenci na motocyklu ve středu západně od Káhiry zastřelili dva policisty, kteří chrání egyptské turistické objekty a jejich návštěvníky. K útoku nedaleko slavných pyramid v Gíze se zatím nikdo nepřihlásil, ale úřady podezřívají místní přívržence Islámského státu či jiné islamisty z řad opozice. Snahou útočníků je poškodit cestovní ruch, který patří k hlavním finančním zdrojům země. Islamisté jsou nespokojení s režimem prezidenta Abdal Fattáha Sísího, který se dostal k moci po svržení Muhammada Mursího v červenci 2013.

Generál zdůraznil, že bez pomoci iráckých sunnitů nebude možné islamisty porazit. Doporučil irácké vládě, aby si udržela kontrolu nad šíitskými milicemi, které podléhají vlivu Íránu. „Mají-li být operace proti IS úspěšné, musejí všechny bojové síly podléhat velení irácké vlády,“ řekl.

Náměstek amerického ministra zahraničí Antony Blinken ve středu prohlásil, že za devět měsíců, tedy v období, kdy do bojů proti IS vstoupila mezinárodní letecká koalice, padlo v Sýrii a Iráku 10 tisíc členů Islámského státu. Koaliční letadla podle něj za tu dobu podnikla 4 tisíce náletů.

IS nedávno utržil ztráty v syrské severovýchodní provincii Hasaká, kterou obývají hlavně Kurdové a kde proti radikálům bojují kurdské milice. Podle středečních zpráv IS obnovil boje o stejnojmenné provinční středisko, kde radikálové nasadili i sebevražedné atentátníky.

Jordánsko blokuje uprchlíky v poušti, tvrdí ochránci práv

Boje na severu Sýrie vyhnaly z domovů tisíce lidí a mnozí směřují do Jordánska. Ochránci lidských práv z Human Rights Watch (HRW) ve středu obvinili Ammán, že jordánské úřady od března blokují skupiny uprchlíků v jordánské poušti na hranici se Sýrií. Syřané tam prý nemají dost jídla, vody ani léků.

Islamisté zajali v Iráku 500 dětí. Vycvičí z nich vojáky atentátníky

„Jordánsko musí těmto lidem umožnit dostat se dál do Jordánska a zaregistrovat se jako žadatelé o azyl u Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky,“ sdělila HRW. V Jordánsku se  od roku 2011, kdy syrský konflikt začal, zaregistrovalo 600 tisíc uprchlíků ze Sýrie. Podle Ammánu je ale na území Jordánska více než dvojnásobek syrských běženců.

Šíité bojující v Iráku oznámili, že Islámský stát povolal do Iráku posily ze Sýrie a že při náletu na západě irácké provincie Anbár padlo nejméně 300 členů této organizace. Irácká armáda se spolu s šíity snaží dobýt rozlehlý Anbár a jednotky nyní operují jihozápadně od Sámarry. Šíitští dobrovolníci u Ramádí porazili jednu z jednotek IS a zabavili na místě komunikační techniku a munici vyrobenou v Saúdské Arábii.

Podle íránské televize Press TV Islámský stát verbuje lidi i v Afghánistánu a snaží se získat ke spolupráci afghánský Taliban. V potyčce na afghánsko-pákistánské hranici údajně členové IS sťali deset členů Talibanu.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video