Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

V Sýrii a Iráku bojují nejméně dva tisíce Evropanů, tvrdí Europol

  • 12556
Europol má potvrzených asi dva tisíce lidí, kteří odjeli z Evropy do Sýrie a Iráku, kde bojují v řadách Islámského státu. V Bruselu to na slyšení v Evropském parlamentu řekl šéf Europolu Rob Wainwright. Islámský stát, který se přihlásil k pátečním útokům v Paříži, se podle něj bude v Evropě snažit o další teroristické akce.

„Máme jistotu u dvou tisíc jmen. I když převládající odhad v Evropě je, že Evropanů, kteří cestovali do Sýrie a Iráku je okolo pěti tisíc,“ podotkl šéf Europolu.

Páteční události ve francouzské metropoli, které si vyžádaly 129 lidských životů, jsou podle Wainwrighta jasným projevem záměru IS vyvézt svůj brutální terorismus do Evropy a obecněji do světa (vše o útocích zde).

Wainwright připomněl také další útoky, které si připsal Islámský stát (IS), včetně nedávného zničení ruského letadla, kterým se ruští turisté vraceli domů z Egypta (více zde).

Teror v Paříži

„Máme co do činění s vážně to myslící, dobře financovanou a rozhodnou mezinárodní teroristickou organizací, která nyní působí na evropských ulicích. Představuje to nejzávažnější teroristickou hrozbu, které Evropa v posledních deseti letech čelila,“ prohlásil Wainwright.

Počet lidí v hledáčku Europolu roste

O bezpečnostní reakci EU na Paříž budou v pátek v Bruselu jednat ministři vnitra a spravedlnosti evropské osmadvacítky. Paříž přichází s poměrně obsáhlým seznamem návrhů.

Stopy vyšetřování přitom vedou do Belgie - právě z bruselské čtvrti Molenbeek pocházeli někteří z hlavních organizátorů páteční série útoků. Také oni podle všeho prošli islamistickou radikalizací a měli zkušenosti z bojů v řadách IS v Sýrii.

Šéf Europolu poznamenal, že počty takových osob registrované v příslušné databázi se za poslední rok více než zdvojnásobily. Kromě oněch 2000 už identifikovaných bojovníků jsou shromažďována data podezřelých, kontaktů a také těch, kteří cesty do umožňují.

Česká republika s databází spolupracuje

Přibližně polovinu informací v databázi však poskytlo jen pět členských zemí unie a jeden „mezinárodní partner“, tedy s velkou pravděpodobností USA. „Takže náš systém není napříč členskými zeměmi rovnoměrně využíván,“ poznamenal Wainwright.

„Policie České republiky s touto databází aktivně spolupracuje, a to jak po stránce vkládání informací, tak i po stránce vytěžování informací z této databáze. Bližší informace však z naší strany nelze poskytnout,“ sdělil Jozef Bocán z tiskového oddělení českého policejního prezidia.

Podle vyjádření policejního prezidenta Tomáše Tuhého nemá Česko po útocích v Paříži signál, že by muselo čelit teroristické hrozbě. Česká policie je prý v této souvislosti ve stálém kontaktu se zahraničními kolegy. Po útocích zvýšila bezpečnostní opatření na letištích a v některých budovách.

Sloučené diskuse

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vzhledem k povaze diskusí o teroristickém útoku ve Francii se portál iDNES.cz rozhodl tyto diskuse spojit do jediné. Najdete ji pod všemi nově vydanými články. I v ní platí tato pravidla diskutování. Děkujeme všem, kteří diskutují slušně a k věci (třebaže kriticky).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video