Ritádž si hraje s míčem v uprchlickém  táboře Debaga v Iráku (11. listopadu...

Ritádž si hraje s míčem v uprchlickém táboře Debaga v Iráku (11. listopadu 2016) | foto:  Zohra BensemraReuters

Zrozeny pod vlajkou chalífátu. Děti bez dokumentů čelí temné budoucnosti

  • 38
Z území takzvaného Islámského státu prchají kvůli bojům tisíce lidí. Jsou mezi nimi i malé děti, které se v chalífátu narodily. Jejich rodné listy vydané džihádisty jsou neplatné a tyto děti pro irácké úřady vlastně neexistují.

Islámský stát (IS) v roce 2014 obsadil velká území v Sýrii a Iráku. Vyhlásil na nich chalífát a zavedl islámské právo šaría. Podléhají mu společenské normy, ale také sňatky a plození dětí. Islamisté mají vlastní systém vydávání oddacích a rodných listů.

Ty jsou mimo území jejich chalífátu neplatné. Tisíce dětí, které s rodiči z území IS uprchly, oficiálně neexistují. Bez platného rodného listu a registrace nemusí mít přístup ke vzdělání a lékařské péči. Podle OSN se mohou v budoucnu stát obětí pašeráků lidí, kteří je prodají k otrocké práci.

Ali a Sara se narodili v chalífátu. Podařilo se jim utéct do tábora pro uprchlíky. Coby děti bez národnosti čelí mnohým výzvám. Sara se narodila v roce 2014, její bratr přišel na svět krátce předtím, než rodina uprchla ze své vesnice na jih od Mosulu. Otec Aliho a Sary Mohamed reportérům Reuters sdělil, že ani jedno ze svých dětí v područí IS neregistroval.

Na útěku před IS

Mnozí rodiče však rodný list vyžadovali. Spokojit se museli s jedním listem papíru s logem IS, které deklaruje: „Není žádného boha kromě Alláha.“ Jeden z takových rodných listů obdržel i 22letý Furak. Z Mosulu uprchl se svým osmiměsíčním synem Jásirem. Růžový dokument nápadně připomíná oficiální rodné listy vydávané iráckými úřady.

Islámský stát

Mahdí Waili, který má na starosti úřad pro vydávání identifikačních dokumentů, tvrdí, že rodiče mohou pro své potomky jednoduše získat platný rodný list. Stačí podle něj zajít do kanceláří ministerstva zdravotnictví, kde své děti zaregistrují.

Měsíce po obsazení některých vesnic iráckou armádou však ve většině měst chybí úřady i jakékoli vládní zastoupení. Žádosti o nové rodné listy si tedy může podat jen málokdo. Někteří rodiče navíc spálili dokumenty vydané IS. Báli se, že by je mohla irácká armáda potrestat za kolaborování s teroristy.

Rodný list a strach z popravy

Alimu se pro jeho 19měsíční dceru Amal podařilo získat oficiální rodný list ještě během života v chalífátu. Pomohl mu lékař, který měl kontakty v jedné z iráckých nemocnic. „Doktor mi ale řekl, abych list nikomu neukazoval, nebo nás oba popraví,“ vzpomíná Ali.

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) tlačí na irácké úřady, aby plošně vydaly rodné listy pro všechny děti narozené na území IS. Ředitel iráckého uprchlického tábora Debaga Ahmed Abdo uvedl, že tábor spolupracuje s OSN, švédskou nevládní organizací a iráckou vládou na vyřešení celého problému. Dosud prý pomohly ve 175 případech.

Mluvčí UNHCR uvedl, že situace se v následujících měsících nezlepší. V Mosulu stále žije 1,5 milionu lidí. Belkis Willeová z Human Rights Watch tvrdí, že irácké úřady mají povinnost udělit občanství všem dětem narozeným na území Iráku. „Co nejrychlejší integrace rodin do společnosti a přístup dětí do školy by měly být jejich prioritou,“ sdělila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video