Hromada registračních formulářů Islámského státu

Hromada registračních formulářů Islámského státu | foto: Sky News

Rozčarovaný džihádista vynesl dokumenty IS, odhalují tisíce bojovníků

  • 162
Německá zpravodajská služba získala tajné dokumenty Islámského státu, které mohou znamenat zásadní průlom v boji proti teroristické organizaci. Registrační formuláře obsahují osobní údaje tisíců rekrutů včetně informací o jejich náboru. Část dokumentů zveřejnila syrská opoziční média.

Němečtí zpravodajci původ materiálů nekomentovali, potvrdili však jejich pravost. S informací, že dokumenty má k dispozici, přišla také britská stanice Sky News. Desítky tisíc podrobných registračních formulářů podle britské stanice obsahují pravá jména i pseudonymy, adresy, telefonní čísla a kontakty na rodinné příslušníky islamistických teroristů z více než padesáti zemí světa.

Britským novinářům je prý předal rozčarovaný člen teroristické skupiny, vystupující pod jménem Abú Hámid, který je měl ukrást před útěkem do Turecka.

Na obdrženém disku se prý nachází dvaadvacet tisíc náborových formulářů, které museli rekruti před vstupem do organizace vyplnit. Dvacet tři otázek zjišťuje mimo jiné jejich předchozí vzdělání a zkušenost s džihádem či ochotu stát se sebevraždeným atentátníkem.

Registrační formuláře jsou vedeny v arabštině a nesou logo Islámského státu. Podle Timothyho Holmana, který dokumenty překládá do angličtiny, pocházejí shromážděné formuláře z listopadu a prosince 2013, uvedl list Independent.

Anglický překlad jednoho z registračních formulářů:

Jeden z registračních formulářů Islámského státu

Německo použije dokumenty jako důkaz u soudu

Protivládní syrské médium Zaman al-Wasl, které část dokumentů zveřejnilo na internetu, má k dispozici 1 736 formulářů islamistických bojovníků pocházejících většinou ze Saúdské Arábie, Tuniska, Maroka či Egypta. Podle listu The Guardian jsou v dokumentech rovněž údaje alespoň šestnácti Britů, čtyř Američanů, šesti Kanaďanů a nespecifikovaného počtu občanů Francie a Německa.

Některá jména jsou tajným službám již známá z minulosti, jejich nositelé byli pod dohledem a řada z nich zahynula na bojištích Blízkého východu.

Jsou však mezi nimi i údaje o dalších rekrutech z Evropy a Ameriky, o nichž zpravodajci zatím neměli ponětí. Z materiálů vyplývá, že džihádisté opakovaně cestovali do Jemenu, Súdánu, Tuniska, Libye, Pákistánu a Afghánistánu a unikali přitom pozornosti tajných služeb. Někteří tak mohli bojovat v Sýrii a následně se vrátit na Západ, aniž by skončili na seznamu hlídaných osob.

Němečtí státní zástupci se chystají získané dokumenty použít jako důkaz proti bojovníkům ze Sýrie, kteří by se chtěli vrátit do Německa. Deník Süddeutsche Zeitung na seznamu našel například jistého německého občana Adbelkarima B., který byl loni po návratu do Německa zadržen a nyní je souzen. U něj je uvedeno jako datum příjezdu do Sýrie 17. září 2013. V dotazníku je u něj mimo jiné uvedeno, že zkušenosti s džihádem žádné nemá, ale že se chce stát bojovníkem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video