Titulní strany islamistického časopisu Dabiq

Titulní strany islamistického časopisu Dabiq | foto: koláž iDNES.cz

IS oplakal útočníky z Belgie a vyzval k vraždám smířlivých imámů

  • 26
V bezpečí před teroristy Islámského státu nejsou ani umírnění muslimští duchovní. Džihádisté k jejichž vraždění nabádají v novém čísle svého časopisu Dabiq, jehož hlavním tématem je tentokrát Muslimské bratrstvo. Objevují se ale také zmínky o útocích v Bruselu.

„Před desetiletími se objevila ničivá rakovina, která mutovala a šířila se, aby svedla celou ummu (společenství muslimů, pozn red.) na scestí,“ píší o Muslimském bratrstvu islamisté na stránkách Dabiqu a nabádají ke zničení tohoto hnutí.

Muslimské bratrstvo vzniklo v první polovině 20. století v Egyptě, odkud se rozšířilo do dalších arabských států a získalo si miliony stoupenců. V Egyptě bylo dlouho zakázané a k moci se dostalo až po Arabském jaru, kdy jeho strana vyhrála volby a člen bratrstva Muhammad Mursí se stal prezidentem. Nyní je v Egyptě Muslimské bratrstvo považováno za teroristickou organizaci a Mursí je za mřížemi.

Ve Saúdské Arábii, Sýrii či Jordánsku má Muslimské bratrstvo stále mnoho příznivců. V posledně jmenované zemi však policie ve středu sídlo Muslimského bratrstva zavřela.

Kdo nebojuje s nimi, bojuje proti nim

Článek o Muslimském bratrstvu zabírá velkou část nového čísla džihádistického časopisu, dalším tématem je výzva k boji proti „nepravověrným“ muslimům. „Existují dva tábory. Těch, kteří podporují bezvěrce a těch, kteří podporují Alláha. Každý muslim si musí dát pozor, aby byl ve správném táboře. Je třeba najít ty, kteří nevedou džihád a nenaplňují slova Alláha,“ píší teroristé.

Džihád přitom chápou čistě jako svatou válku vedenou za pomoci zbraní. Podle islámu však existuje i džihád rukou, jazyka nebo srdce, který nabádá k šíření islámu mírumilovnými prostředky. Teroristé všem svým následovníkům ukládají, aby odjeli bojovat po jejich boku nebo válčili doma za pomoci zdrojů, které mají k dispozici.

Zmíněnými zdroji jsou podle nich nože, zbraně nebo výbušniny určené k zabití „křižáků, bezvěrců a odpadlíků“, a to včetně islámských imámů, kteří nenásledují jejich učení. „Jak mohou muslimové na Západě tvrdit, že se odevzdali Alláhovi, když jen nečině přihlížejí, jak tito imámové ze svých kazatelen šíří jed?“ nabádají teroristé své stoupence.

Dále se v magazínu objevuje pasáž vyjmenovávající úspěchy, kterých se teroristům podařilo v minulých týdnech dosáhnout. Ve výčtu jednadvaceti teroristických činů se objevují útoky na území Sýrie, Saúdské Arábie, Jemenu, ale i Egypta nebo Belgie. Útočníky z Bruselu znázorňují na oslavné fotce s nápisem „Rytíři šahády v Bruselu.“ Šaháda, neboli vyznání víry, patří k pěti základním pilířům islámu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video