Snímky, které islamisté zveřejnili 14. června, ukazují zajatce, kteří měli být o několik hodin později popraveni. | foto: AP

Džihádisté zabili desítky členů kmene Albu Nimr. Odplata za odpor, tvrdí

  • 84
Džihádisté z Islámského státu v Iráku zabili přes 85 příslušníků kmene Albu Nimr v provincii Anbár. Jde prý o odplatu za odpor, jaký jim kladli, uvedla v neděli zahraniční média. Kmen vyjádřil podporu irácké vládě, která se pokouší oblast získat zpět pod svou kontrolu.

V pátek radikálové zastřelili nejméně 50 mužů i žen z kmene Albu Nimr v jedné vesnici severně od města Ramádí. Džihádisté je podle agentury AP obvinili, že se jim snaží pomstít za to, že minulý měsíc při postupu Islámského státu (IS) přišli o své domovy. Na jiném místě byl pak objeven masový hrob, v němž se nacházelo 35 těl. Oběti měly údajně spoutané ruce a zavázané oči.

„K těmto vraždám nyní dochází téměř každý den v oblastech, které kontroluje Islámský stát. A bude k nim docházet i nadále, dokud nebude tato teroristická skupina zastavena,“ prohlásil jeden z místních představitelů Faláh Isáví.

Krveprolitím se radikálové snaží ukázat, že je nijak neodradily letecké údery, které na jejich pozice podnikají USA a jejich spojenci, poznamenala agentura Reuters. Americké velení oznámilo, že od pátku provedly jejich letouny v Iráku pět náletů.

Jak uvedl jeden z místních kmenových vůdců v provincii Anbár, již několikrát prý žádal centrální, šíity vedenou vládu v Bagdádu, o zbraně, aby se mohli islamistům bránit. Jeho žádosti však dosud nebyly vyslyšeny.

Příslušníci kmene Albu Nimr byli v provincii Anbár v obležení bojovníků z IS několik týdnů. Nakonec jim došla munice, palivo i jídlo, museli se proto stáhnout a z některých vesnic uprchnout. Radikálové tehdy některé z nich znovu obklíčili, postříleli je z těsné blízkosti a jejich těla pohodili do masových hrobů.

Od poloviny minulého týdne bylo takto zabito prý nejméně 300 lidí. Místní bezpečnostní představitelé i svědci potvrdili, že v úterý a ve středu bylo objeveno v masových hrobech více než 200 těl. Všichni byli zastřeleni zblízka.

Radikálové z Islámského státu při postupu Irákem a Sýrií zabíjejí příslušníky bezpečnostních složek, kteří jim kladou odpor. Zaměřují se i na lidi, kteří vyznávají jiné náboženství než sunnitský islám.  Jen v bojích kolem severosyrského města Kobani padlo za poslední tři dny více než sto bojovníků radikálního hnutí.

Od 16. září, kdy Islámský stát ofenzivu u Kobani zahájil, přišlo o život už téměř 580 džihádistů. Na straně kurdských milic, které proti IS bojují, ztráty čítají 361 životů. Zahynulo také 21 civilistů, uvedla v sobotu Syrská organizace pro lidská práva.

Strategicky důležité město Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. Pokud by padlo, ovládl by Islámský stát pohraniční pás od severovýchodního cípu Sýrie až po město Halab. V pátek do Kobani coby posily proti IS dorazili kurdští bojovníci z Iráku.

Od začátku války v Sýrii, která se rozhořela v březnu 2011, přišlo o život přes 180 tisíc lidí.

Britský novinář John Cantlie z Kobani: Islámský stát ovládá turecko-syrskou hranici:

28. října 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video