Islamisté z hnutí Ansar Dine na severu Mali (24. dubna 2012)

Islamisté z hnutí Ansar Dine na severu Mali (24. dubna 2012) | foto: AP

Islamisté z Mali prchají před spojenci do Libye, varují diplomaté

  • 11
Libye v posledních týdnech čelí rostoucímu přílivu radikálních islamistů. Podle zahraničních diplomatů v zemi se radikálové přesouvají do severní Afriky z bojů zmítaného Mali, odkud je pomalu vytlačují spojenecké jednotky. Diplomaté se obávají, že by tak mohlo vzrůst násilí vůči západním cílům.

Naposledy otřásl libyjskou metropolí Tripolis výbuch minulý týden. Nálož vybuchla před francouzskou ambasádou, kam ji kdosi umístil zřejmě do automobilu parkujícího před budovou (více o případu zde). Tento útok stejně jako řadu dalších přičítají zahraniční diplomaté v Libyi sílícímu islamistickému hnutí v zemi. Obávají se, že se zahraniční instituce stanou do budoucna pro radikály častějším cílem.

A za pravdu jim dávají i bezpečnostní experti, kteří poukazují na skutečnost, že extremistické tendence v severní Africe ještě více rozdmýchala francouzská invaze do Mali. K severoafrickým radikálům se přidružily skupinky etnických Tuaregů, z nichž část již dříve sloužila libyjskému vůdci Muammarovi Kaddáfímu.

Po pádu jeho režimu se Tuaregové vrátili do své domoviny, aby zde bojovali za vyhlášení svého vlastního nezávislého státu Azavad (více o Tuarezích v Mali a jejich tendencích zde). Ovšem poté, co je postupně začala ze země vytlačovat spojenecká vojska pod vedením Francie, našli nové útočiště zpět v Libyi.

Podle diplomatů se džihádistické skupiny stahují ze severu Mali a přes Alžírsko a Niger se pak přesouvají až do Libye. Zde se přidávají k tamním islamistům, kteří získávají na síle. Jejich cílovou destinací jsou především města při pobřeží na východě země, jako je Benghází nebo Derna. "Je zde propojení mezi skupinami v Mali a Libyi. Víme, že zde existují potvrzené cesty," citoval západního diplomata v Tripolisu zpravodajský server guardian.co.uk.

S náporem radikálních islamistů se ovšem Libye nepotýká jen v poslední době. Již v devadesátých letech se tamní extremisté pokusili o vzpouru vůči Kaddáfímu, ale neuspěli. Teprve po pádu starého režimu se ovšem Libye, zejména její východní část, stala baštou těchto hnutí. Benghází se proměnilo v oblast, kde není pro cizince, a nejen pro ně, bezpečno. Bombové útoky jsou zde téměř na denním pořádku, zejména vůči západním cílům.

Terčem islamistů se stal britský, italský i tuniský konzulát. Obzvláště velké pobouření však vyvolal loňský útok na konzulát Spojených států, při němž zahynul americký velvyslanec a tři další zaměstnanci (podrobnosti o útoku na americký konzulát v Benghází zde).

Rostoucí vliv radikální islamistů a rozšíření jejich řad naznačuje i to, že se útoky neodehrávají již jen v krizových oblastech, ale přesunuly se rovněž do hlavního města Tripolisu. Bombový výbuch na francouzské ambasádě minulý týden byl prvním takovýmto útokem na západní cíle v libyjské metropoli od utichnutí nepokojů provázejících svržení starého režimu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video