Islamisté z hnutí Ansar Dine platí malijským rodinám až 600 dolarů za dítě. Cvičí z nich pak vojáky.

Islamisté z hnutí Ansar Dine platí malijským rodinám až 600 dolarů za dítě. Cvičí z nich pak vojáky. | foto: AP

Dvanáct tisíc za dítě. Islamisté v Mali skupují a trénují malé vojáky

  • 30
Islamisté, kteří už měsíce ovládají sever Mali a snaží se tam zavést právo šaría, vydělávají peníze na pašování drog a výkupném. Za utržené peníze pak kupují od rodin děti, které cvičí jako vojáky. Po návštěvě africké země to prohlásil vyslanec OSN. Rodinám platí 600 dolarů za dítě, popsal.

S alarmující zprávou upozorňující na nedodržování lidských práv v Mali přišel zástupce generálního tajemníka pro lidská práva Ivan Šimonović. Vyslanec OSN připomněl, že islamisté z hnutí Ansar Dine, kteří v březnu ovládli dvě třetiny země, usilují o radikální prosazování zvykového práva šaría.

V souvislosti s uplatňováním striktního islámského práva narůstá podle něj i násilí, které povstalci páchají na obyvatelích západoafrického státu. "Porušování lidských práv se stává více systematickým," řekl novinářům po návratu do ústředí Organizace spojených národů v New Yorku.

Upozornil na skutečnost, že islamisté porušují zejména práva žen. "Stále více žen je násilně nuceno vstoupit do manželství," uvedl vyslanec.

Jejich rodiny se totiž výhodným sňatkem snaží vydělat. Kupci jsou za neprovdané dívky ochotní zaplatit kolem tisíce dolarů. V některých případech je ovšem svatba jen pouhou zástěrkou a překupníci nutí násilím ženy k prostituci.

Ilegální obchod s bílým masem se ovšem podle Šimonoviće nevztahuje pouze na ženy. Radikálové podle něj nakupují rovněž děti. Rodinám jsou za ně ochotní zaplatit okolo šesti set dolarů (v přepočtu necelých dvanáct tisíc korun). Bojovníci hnutí Ansar Dine následně děti cvičí v tom, jak zacházet se zbraněmi, a vychovávají z nich vojáky.

Peníze na nákup dětských bojovníků a jejich výcvik povstalci získávají z prodeje drog a výkupného, uvedl diplomat. Dětští vojáci tak posilují řady muslimských extremistů, kteří usilují o ovládnutí celého západoafrického státu. Přibližně dvě třetiny území drží islamisté pod kontrolou od března.

Mučení a utínání rukou jsou už běžné

Informace o rozsáhlém porušování lidských práv v Mali přinesli vyslanci OSN zpravodajové, kteří mapovali situaci na severu země. Podle nich právě v této oblasti islamisté prosazují nejkrutější tresty. Mučení a věznění v nelidských podmínkách se ovšem podle nich praktikuje i v jižní části země, která je stále pod kontrolou oficiální vlády.

Na severu povstalci ukládají tresty, jako je amputace končetin nebo veřejné mrskání (více o případu zde). Šimonović uvedl, že Spojené národy evidují nejméně tři případy veřejných poprav. Například začátkem srpna ukamenovali ve městě Aguelhok záletný pár.

Šimonović po návratu z Mali žádal tamní autority, aby případy porušování lidských práv prošetřily. Apeloval, že tento krok je základním předpokladem, aby Spojené národy pomohly oficiální malijské armádě získat zpátky pod kontrolu sever země.

Dvě třetiny území Mali letos v březnu ovládli separatističtí Tuaregové, kteří využili chaotické situace po vojenském puči a svržení prezidenta. Sami však byli zanedlouho vytlačeni stoupenci radikálního islámu, kteří jsou údajně napojeni na severoafrickou pobočku teroristické sítě al-Káida.

Islamisté z hnutí Ansar Dine ve městech Timbuktu, Gao a Kidal zavedli právo šaría a poničili starobylé muslimské svatyně, které se protiví jejich výkladu islámu. Jejich úspěchy vyvolaly obavu z šíření nestability a radikálních myšlenek v regionu.

O pomoc s vyhnáním povstalců požádala místní vláda sousední státy před dvěma týdny. "Vláda Mali žádá o okamžitou vojenskou přítomnost těchto sil k podpoře bezpečnostních jednotek Mali při vykonávání mise," citoval francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius z dopisu, kterým vůdci Mali požádali společenství o schválení zahraniční intervence.

Žádostí se nyní zabývá pětičlenná Rada bezpečnosti OSN. Regionální sdružení západoafrických států ECOWAS na ni tlačí, aby posvětila vyslání asi tří tisíc vojáků, kteří by pomohli malijské vládě získat zpátky pod kontrolu teritorium ovládané povstalci a opět tak nastolit v zemi pořádek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video