Boje mezi kurdskými jednotkami a bojovníky Islámského státu v irácké provincii...

Boje mezi kurdskými jednotkami a bojovníky Islámského státu v irácké provincii Ninive (8. srpna 2014) | foto: Reuters

Islamisté dobývají křesťanská města v Iráku, tisíce lidí jsou na útěku

  • 57
Islamisté se v severním Iráku zmocnili dalších tří měst v blízkosti iráckého Kurdistánu. Nové boje vyvolaly exodus příslušníků náboženských menšin, především křesťanů. V horách na severozápadě se ukrývá na 40 tisíc příslušníků islámské sekty jezídů a hrozí jim smrt hladem.

Svědci, jež citovala agentura Reuters, tvrdí, že se bojovníci skupiny, která si říká Islámský stát (IS), zmocnili dalších tří měst. Podle svého prohlášení od víkendu ovládli 15 dalších měst a Mosulskou přehradu. Kurdští milicionáři to sice popřeli, ale lidé žijící v blízkosti přehrady ohlásili, že IS má přehradu v rukou.

Islamisté by tak mohli nejen vytopit mnoho měst ležících na březích řeky Tigris, ale mohou také kontrolovat chod elektrárny zásobující elektřinou rozsáhlé území. Nově IS získala Machmúr nedaleko kurdského střediska Irbílu, Tall Kajf v provincii Ninive, v němž žila velká komunita křesťanů, a dále město Chuvajr.

Boje v Iráku

Ve čtvrtek byly podle agentury Reuters hlášeny boje také v Kirkúku. Devět lidí zde odpoledne zemřelo při výbuchu bomby uložené v autě. Z tamní ropné rafinerie jsou hlášeny dva velké výbuchy.

Lidé prchají z obsazených měst

Radikální sunnité zintenzivnili boje minulý týden a o víkendu se zmocnili měst Sindžár a Zumár. Oblasti přiléhající ke Kurdistánu se snaží bránit oddíly kurdských milicionářů, pešmergů. Jejich velitelé tvrdili, že osvobodí i metropoli severu, město Mosul, které islamisté drží do června. Irácká armáda ve středu oznámila, že její letectvo zaútočilo na pozice Islámského státu u Mosulu (více o středečních bojích se dočtete zde).

Islamisté postupují severním Irákem od června směrem k Bagdádu. V části Iráku a Sýrie vyhlásili chalífát, ovládají také velké oblasti v západoirácké provincii Anbár (vše o dění v Iráku najdete zde).

Kvůli bojům mnoho obyvatel prchlo do Kurdistánu. Jsou to hlavně šíité, kteří nesouhlasí s ideologií sunnitských extremistů, ale také příslušníci náboženských menšin - křesťanů a islámské sekty jezídů.

Chaldejský arcibiskup Joseph Thomas, který působí v Kirkúku, ve čtvrtek hovořil o desítkách tisíců lidí na útěku. „Je to katastrofa, tragická situace. Vyzýváme Radu bezpečnosti OSN, aby okamžitě zasáhla. Právě nyní jsou z domovů vyháněny desítky tisíc lidí. To, co se děje, nelze popsat,“ řekl agentuře AFP.

Britský The Guardian v článku o situaci v Iráku připomenul, že v horách v okolí města Sindžár žije v neúnosných podmínkách 40 tisíc jezídů. Prchli tam před IS a hrozí jim smrt hlady. Jsou na devíti místech pohoří vysokého asi 1 500 metrů bez jakéhokoli spojení se zásobovacími trasami. Právě tato místa jsou v místní tradici spojována s biblickou Noemovou archou.

Změňte víru, nebo zemřete

Sindžár je nyní pusté město, ve kterém zůstala hrstka obyvatel. „Řekli nám (IS), abychom buď přestoupili na jejich víru, nebo se připravili na smrt. Nikdo nám nepřišel na pomoc,“ sdělil Chuldún Atjás, který ve městě zůstal.

Muž jménem Nafií je mezi uprchlíky v horách. „Chybí nám jídlo, munice i voda. O jeden chléb se nás dělí deset, pro vodu musíme chodit dva kilometry daleko. Včera (ve středu) na ty bojovníky útočila letadla, ale pro nás se nic nezměnilo,“ řekl.

Záběry iráckého letectva, které bombarduje islamistické pozice:

Podle místních úřadů v bojích minulý týden přišlo o život asi 500 příslušníků sekty jezídů, jejímiž členy jsou hlavně Kurdové a jejíž náboženství obsahuje prvky islámu, křesťanství, judaismu i zoroastrismu. Na severu Iráku žije odhadem 500 tisíc jezídů.

Islamisté zaútočili na základnu v Sýrii

Militanti z hnutí Islámský stát zaútočili při noční ofenzivě na jednu z posledních základen syrské armády v provincii Rakka na severu Sýrie. Při několika sebevražedných útocích a následných bojích zahynulo nejméně 40 lidí, střety prý nadále pokračují.

Ozbrojenci, mezi nimiž je množství cizinců, před dvěma týdny dobyli jinou velkou syrskou vojenskou základnu na předměstí stejnojmenného města Rakka a zabili nejméně 50 vojáků. Před třemi týdny zase získali kontrolu nad významným nalezištěm plynu v centrální Sýrii, kde přišlo o život na 270 vojáků, strážců a zaměstnanců.

Více než tříletá občanská válka v Sýrii si již vyžádala nejméně 170 tisíc obětí. Devět milionů lidí muselo kvůli bojům opustit své domovy.

Ústřední součástí jejich náboženství je dualismus mezi bohem, který je jen stvořitelem světa, ne však jeho udržovatelem, a Malakem Táúsem, který je činný a výkonný. Oblast, kde jezídové žijí, je domovem také sunnitů a mnozí z nich se připojují k Islámskému státu. „Byli našimi sousedy a teď jsou našimi vrahy,“ řekl k situaci Atjás.

Velká část obyvatel města Sindžár se přesunula do iráckého Kurdistánu na východě země, který je už ale vyčerpán uprchlíky z oblasti Mosulu.

Mluvčí UNICEF Juliette Toumaová k situaci uprchlíků ze Sindžáru řekla, že od června je na útěku ohromné množství lidí a že humanitární organizace jsou na dně svých zdrojů. „Uprchlíci trpí ohromným stresem, dehydratací a únavou, často jsou na pochodu celé dny. Děti trpí fyzicky i duševně,“ sdělila.

OSN situaci na severu Iráku označila za „tragédii ohromných rozměrů“. Na útěku je prý na 200 tisíc lidí. OSN se podařilo v minulých 24 hodinách dostat do bezpečí několik z těch, kteří se ocitli v izolaci v horách v okolí Sindžáru. „Právě jsme se dozvěděli, že se povedlo dostat do bezpečí několik z nich. OSN se snaží získat zdroje a zajistit jim pomoc,“ řekl Reuters telefonicky z Iráku mluvčí úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci David Swanson.

Ofenziva islamistů v Iráku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video