Vstup Etiopie do bojů vyvolal zvrat situace.

Vstup Etiopie do bojů vyvolal zvrat situace. | foto: Stringer, Reuters

Islamisté prchli z Mogadiša, Somálsku hrozí džihádem

Rada bezpečnosti OSN se večer nedokázala shodnout, jak zareagovat na krizi v Somálsku. O víkendu se do konfliktu zapojila i sousední Etiopie. Vojensky podpořila somálské vládní síly bojující proti muslimským radikálům. Islamisté se ve čtvrtek ráno stáhli z metropole Mogadiša.

Etiopské letouny bombardovaly opěrné body islamistů včetně dvou hlavních somálských letišť. - více zde

Islamisté opustili Mogadišo
Etiopské jednotky de facto způsobily zvrat vývoje. Až dosud vše nahrávalo povstalcům. Ti ale ve čtvrtek ráno oznámili, že se stáhnou z metropole Mogadiša, kterou dosud drželi pod kontrolu.

"Stáhli jsme všechny vůdce a členy, kteří pracovali v metropoli," řekl šajch Šarif Achmed po telefonu televizi Al-Džazíra. Přesun vysvětlil změnou taktiky, hnutí podle něj zůstává jednotné.

Odsun muslimských radikálů z metropole přišel jen pár hodin poté, co se vládní a etiopské jednotky dostaly do vzdálenosti 30 kilometrů od města. Vojáci oznámili, že před přímým útokem dají přednost obléhání.

Vládní a etiopské vojsko vjelo do Mogadiša ve čtvrtek po poledni. Místní obyvatelé vojáky nadšeně vítali. Ti však ale podle svých velitelů budou po získání města dále pronásledovat islamistické povstalce, aby nemohli ze země uniknout po moři. Radikálové se podle všeho zatím stáhli do jihosomálského přístavu Kismaju.

Nová základna terorismu?
Etiopie obhajuje svou účast v bojích na somálském území snahou chránit suverenitu Somálska a bránit útokům extremistů a protietiopských sil. Jedním z cílů Svazu islámských soudů, který stojí proti mezinárodně uznávané somálské vládě, je totiž i připojení území, na nichž žijí Somálci v sousedních zemích včetně oblastí obývaných etiopskými Somálci.
 
V případě Somálska však nejde jen o regionální zájmy. Zejména západní země se obávají, že se ze Somálska může po Afghánistánu stát nová základna islámského terorismu.

Somálští povstalečtí vůdci se náboženským podtextem svého boje nijak netají. V sobotu vyzvali všechny islámské bojovníky, aby se připojili k jejich svaté válce (džihádu) proti Etiopii, v níž panuje křehká rovnováha mezi muslimy a koptskými křesťany.

"Naše země je otevřena pro všechny muslimy. Nechť vedou džihád v Somálsku a s boží pomocí zaútočí na Addis Abebu," prohlásil jeden z vůdců somálských radikálů Yusuf Mohamed Siad.

Otevřená pro bojovníky džihádu už však země dávno byla. Do Somálska mají mnoho let cestu prakticky otevřenou přes nehlídatelné (a nehlídané) pobřeží Indického oceánu, dlouhé stovky kilometrů. Do země prakticky nekontrolovatelně proudili bojovníci i zbraně z Arabského poloostrova, zejména z Jemenu. Řada zemí podezírá muslimské povstalce z přímého napojení na teroristickou síť Al-Kajda.

USA, Británie, Francie, ale i Rusko tak v nynější složité a hodně nepřehledné situaci vyjadřují podporu prozatímní somálské vládě, na jejíž stranu se etiopské jednotky postavily. Islamisté od zapojení Etiopie do bojů čelí jedné porážce za druhou.

Dobojováno však zdaleka není. Povstalci hrozí, že zahájí novou fázi bojů - sebevražedné útoky. Svatá válka podle iráckého vzoru je podle všeho na spadnutí.


Boje o africký roh

Africký roh se nazývá poloostrov ve východní Africe, který vybíhá do Arabského moře. Jmenuje se tak proto, že připomíná roh nosorožce. Území má rozlohu asi dva miliony čtverečních kilometrů. Odhadem tu žije 86,5 milionu obyvatel.

Region je rozdělen mezi několik států: řadí se sem Džibutsko, Eritrea, Etiopie a Somálsko a v širším pojetí i Súdán a Keňa.

V Somálsku je státním náboženstvím islám, sunnitských muslimů je tu přes 99 procent. V Džibutsku je sunnitských muslimů asi 94 procent. V Etiopii se polovina občanů hlásí k ortodoxnímu křesťanství, zbytek jsou muslimové. Podobně v Eritreji žije polovina křesťanů (koptové) a ostatní preferují islám.

Chaos a anarchie v Somálsku trvají od roku 1991, kdy povstalecké klany svrhly prezidenta Mohammeda Siada Barreho. O moc nyní v Somálsku usilují na úkor slabé prozatímní vlády podporované OSN i Spojenými státy islámští extremisté ze Svazu islámských soudů. Jejich vůdcem je nyní šajch Hassan Dahir Aweys, kterého USA podezřívají z napojení na teroristickou síť Al Kajda.

Islámští radikálové bojují o naplnění vize takzvaného "Velkého Somálska", do kterého chtějí začlenit také etnické Somálce žijící ve východní Etiopii, severovýchodní Keni a Džibutsku.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video