Protivládní demonstranti v severoegyptské Alexandrii. | foto: Reuters

Demokracie je na nic, střílejme, volají islamisté po převratu v Egyptě

  • 103
Islamistické skupiny hlásají, že současná situace v Egyptě názorně ukazuje špatnost demokracie. Naopak ospravedlňují použití násilí jako politického nástroje. "Volby slouží pouze k oklamání lidí na Západě," prohlásil mluvčí Tálibánu Muhammad Jusuf.

Od minulé středy, kdy egyptská armáda svrhla prezidenta Muhammada Mursího, začaly džihádistické skupiny v diskusních fórech a na sociálních sítích hlásat marnost voleb a demokracie západního stylu.

Sesazený Mursí

V době nástupu k moci byl Muhammad Mursí řadou Egypťanů považován za symbol změn po stárnoucím autokratovi Husním Mubarakovi, který Egyptu vládl 30 let. Volby, které Mursí vyhrál, byly v zásadě férové.

Časem proti sobě Mursí popudil mnohé, například když si přisvojil značné pravomoci na úkor parlamentu a soudů (více zde).

Je mezi nimi i afghánský Tálibánu, který vydal v pondělí vyjádření odsuzující puč proti Mursímu, po kterém bylo v potyčkách s armádou zabito nejméně 51 příznivců exprezidenta.

"Je zřejmé, že takzvané volby, požadavky lidu a spravedlnosti, svobody, bezpečnosti a míru, jsou jen hesla a duté výkřiky používané k oklamání lidí na Západě," řekl mluvčí Tálibánu Muhammad Jusuf.

Ostatní islamistické skupiny se vyjadřují podobně. "Kdy se Muslimské bratrstvo probudí z hlubokého spánku a uvědomí si marnost svého usilování něco změnit?" ptala se somálská militantní skupina aš-Šabáb, odnož al-Káidy, v komentáři zveřejněném na Twitteru minulý týden po svržení Mursího.

"Změna přichází se samotnou kulkou, nikoli hlasováním," uvedla skupina v jiném tweetu.

Vyhlášení války islámu, zlobí se islamisté na egyptskou armádu

V Egyptě nově vznikly nejméně dvě nové džihádistické skupiny. Během několika hodin po zmíněné pondělní přestřelce se ohlásila skupina, která sebe sama nazývá Brigády Abdulláha Azzama v Egyptě (stejnojmenná skupina už existuje v Libanonu). Uvedla, že vznikla kvůli zvrácení probíhající "kriminality" v zemi.

Islamisté odmítají předčasné volby v Egyptě

Egyptské vedení chce do začátku příštího roku stihnout předčasné volby. Do dvou týdnů vznikne komise, která sepíše dodatky k ústavě, během čtyř měsíců je voliči mají odsouhlasit v referendu. Po dalších dvou měsících, počátkem roku 2014, by se mohly konat parlamentní volby, nový parlament pak vyhlásí řádné volby prezidentské.

Egyptští islamisté ale trvají na tom, že veškeré kroky politických rivalů jsou nezákonné. A odmítají je, naopak vyzývají k povstání proti vojenské vládě.

Premiérem se prozatím stane bývalý ministr financí Házim Bibláví. Dříve navrhovaný exšéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej bude viceprezidentem (více čtěte zde).

Další dosud neznámá skupina Ansar al-Šaría v Egyptě vydala podobné prohlášení minulý týden. "Pravda, která je zřejmá každému rozumnému člověku, je ta, že v Egyptě je vyhlášena válka islámu," řekli stoupenci svrženého Mursího.

"Situaci v Egyptě znesnadňuje i fakt, že země je zaplavená pašovanými zbraněmi z Libye. Na odhady, zda nepokoje budou mít vliv i za hranicemi Egypta, je ale příliš brzo," připomněl Steven Cook, odborník na Blízký východ v nevládní Radě pro zahraniční vztahy.

Připomněl, že tisíce mladých lidí mobilizovala občanská válka v Sýrii a že extremisté v Iráku zintenzivňují bombové útoky, které v posledních měsích zabily tisíce lidí.

V Sýrii už protivládní skupiny dávno upustily od demonstrací, zemi zachvátila regulérní občanská válka. Islamistické skupiny přidružené k al-Káidě zde získávají na vlivu tím, jak se konflikt táhne už třetím rokem bez známek řešení.

3. července 2013 převzala v Egyptě moc armáda:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video