Islamisté podle informací amerických tajných služeb vyrábí padělané pasy na...

Islamisté podle informací amerických tajných služeb vyrábí padělané pasy na originálních strojích, které v minulosti používala vláda Bašára Asada. | foto: Profimedia.cz

Islamisté mají vybavení na výrobu originálních syrských pasů, varují USA

  • 222
Islámský stát je schopný vystavovat padělané syrské pasy s využitím originálních formulářů. S odvoláním na tajné služby o tom informovala stanice CNN. Islamisté si údajně obstarali vybavení, jaké v minulosti používaly syrské úřady. Mají k dispozici tiskárny a také nevyplněné pasy.

Zdroje, které se odvolávají na sedmnáctistránkový report tajných služeb, mají mimo informací o možnosti padělání pasů i svědectví, že Islámský stát má přístup také do databáze otisků prstů Syřanů. Riziko krádeže identit je tak velmi vysoké.

„Máme k dispozici informace, že teroristé mohou falšovat doklady. Samozřejmě to bereme vážně,“ sdělil mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby serveru CNN. Potřebné zařízení měli islamisté ukořistit po obsazení města Dajr az-Zaur.

Evropa bude sledovat pasažéry letadel, posiluje v boji proti teroristům

Podle bezpečnostních analytiků se mohou džihádisté s falešnými pasy vyrobenými na základě originálních formulářů relativně jednoduše dostat i do zemí, kde po teroristických útocích v Paříži panují zvýšená bezpečnostní opatření. „To, že teroristé umí vyrobit takový padělaný pas, u nás vyvolává obavy ve všech směrech,“ prohlásil podle agentury Reuters během svého vystoupení v Kongresu ředitel FBI James Comey.

Americká zpravodajská stanice ABC v pátek s odvoláním na blíže neupřesněný zdroj přišla s informací, že na falešný syrský pas již mohli někteří lidé přicestovali na území USA. Zprávu později potvrdil i americký imigrační úřad.

Bývalý představitel ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států v reakci na informace tajných služeb uvedl: „Pokud je Islámský stát schopný vyrábět legitimní pasy, nebo má zařízení na jejich výrobu, představuje to obrovské bezpečnostní riziko pro Spojené státy.“

Úřady pod hrozbou možných teroristických útoků začínají jednat. Senátor Angus Kind uvedl, že Spojené státy již brzy začnou vydávat speciální pasy, které budou obsahovat biometrická data, jenž nebude možné zfalšovat. „Myslím si, že aktuální dění celý proces jen urychlí. Ve světě plném hrozeb je to samozřejmě jen jedno z opatřeních. Musíme toho udělat mnohem více,“ prohlásil Kind.

Z rizikových oblastí jedině s vízem

Narážel tak na snahy o protlačení zpřísněných podmínek pro vstup na území USA. Podle návrhu zákona, který nedávno schválila Sněmovna reprezentantů, se zpřísní vízový režim. Zákon ještě musí projít schválením v Senátu, vzhledem k tomu, že nad oběma komorami mají nadvládu republikáni, se však podle amerických médií bude jednat jen o formalitu.

Byznys se syrskými pasy

Obchod s pasy se stal v Sýrii v posledních měsících velkých byznysem. Vydělává na něm i režim Bašára Asada, který začal vydávat cestovní doklady všem občanům, kteří uprchli před válkou. Na vydání dokladů v jordánském hlavním městě Ammánu se čeká měsíc až šest týdnů. Podle zaměstnanců syrské ambasády se doklady vydávají od dubna a každý měsíc je dostane až 10 000 Syřanů. Většina z nich chce odjet do Turecka a odtud do Evropy. Damašek za vydání pasu požaduje v přepočtu asi 10 000 korun a mnozí Syřané kvůli tomu prodávají rodinné šperky nebo se zadlužují (více zde).

Norma počítá s tím, že lidé, kteří od začátku války v Sýrii v březnu 2011 navštívili Sýrii, Irák, Írán či Súdán, kde existuje riziko kontaktu s některou z teroristických organizací, budou muset před cestou do USA požádat o americké vízum.

Od zemí zařazených do bezvízového programu (v programu je 38 zemí včetně České republiky, pozn. red.) budou na základě návrhu zákona Spojené státy požadovat podrobnější sdílení informací o potenciálních teroristických hrozbách. Pokud některá země odmítne spolupracovat, bude jí hrozit vyškrtnutí z programu.

Vízovou politikou proti extremismu

„Tato norma pomůže zacelit mezery v bezpečnosti a zvýší naši schopnost zastavit nebezpečné jedince ještě předtím, než vstoupí na naši půdu,“ řekl podle agentury Reuters republikánský předseda sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Michael McCaul.

Vědci zkoušejí předběhnout teroristy. Čas útoku odhadnou, místo ne

Opatření ve sněmovnou přijatém návrhu mají zajistit, aby se na americké území nedostal žádný extremismem ovlivněný občan především západoevropských států jako Francie či Belgie, kde radikálové z organizace Islámský stát rekrutují své členy a pak je posílají zpět na Západ.

„Existuje více než 5 000 lidí, kteří mají pasy západních zemí (zahrnutých do) tohoto programu a kteří byli v posledních pěti letech v Iráku nebo Sýrii,“ prohlásil šéf republikánské většiny ve sněmovně Kevin McCarthy.

Schválený text počítá rovněž s tím, že každý cizinec chystající se bez víza do USA bude prověřován, zda není v databázích Interpolu. Bude také potřebovat elektronický pas s čipem a biometrickými údaji.

Seznam ukradených pasů

Do Evropy míří statisíce uprchlíků, mezi nimiž je mnoho Syřanů. Evropské země mají podle Reuters k dispozici seznamy sériových čísel ukradených prázdných pasů. Podle zdrojů této agentury byly pasové doklady ukradeny nejenom v Sýrii, ale také v Iráku. V Sýrii se prý v provincii Dajr az-Zaur ztratilo 5000 pasových dokladů a z iráckých provincií Anbár, Ninive a Saláhaddín pak 10 000 pasů. Ve všech těchto místech působí IS.

První seznamy sériových čísel, které se mají u uprchlíků sledovat, si země EU vyměnily už v létě a od té doby byly seznamy několikrát upřesněny. Obavy z toho, že se teroristé budou chtít vmísit mezi uprchlíky, vzrostly po atentátech v Paříži. U těla jednoho z mrtvých atentátníků se našel pas, který byl v říjnu zaregistrován s uprchlíkem v Řecku, i když se zatím nepotvrdilo, že mrtvý byl skutečným držitelem tohoto dokladu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video