Mobilní aplikace Amaq News Agency, tiskové agentury Islámského státu. | foto: iDNES.cz

Islámský stát má vlastní chatovací aplikaci, svolává se na ní k útokům

  • 147
Běžné aplikace v chytrých telefonech se v rukách Islámského státu mění ve zbraň. Šifrování zpráv, které mělo zajistit soukromí uživatelů, nyní teroristům pomáhá utajit plánované útoky. Kromě aplikací jako Messenger nebo Telegram si vyvinuli i svou vlastní chatovací platformu Alrawi.

Do hledáčku bezpečnostních expertů se dostala hlavně aplikace Telegram. Odborníci mají podezření, že ji využívali teroristé, kteří spáchali útoky v indonéské Jakartě. Při sérii výbuchů zabili dva lidi, zemřelo také pět útočníků (více o útocích čtěte zde). K útokům se přihlásilo hnutí Islámský stát.

Experti z Indonésie a Malajsie tvrdí, že extremisté používají Telegram také ke komunikaci se svými sympatizanty, které chtějí rekrutovat. Aplikace kromě komunikace mezi přáteli nabízí také možnost zaslání veřejné zprávy širšímu publiku. Tuto novinku si islamisté rychle oblíbili a aplikace Telegram se tak v listopadu stala jedním z komunikačních kanálů, kterým se Islámský stát přihlásil k útokům v Paříži.

Islámský stát

Soukromé zprávy však zůstávají utajené a zašifrované, čehož teroristé využívají. Pro zpravodajce je obtížné takovou obranu prolomit. „Máme vážný problém s faktem, že tohle je zašifrovaná služba, kterou nikdo nemůže narušit,“ nechal se slyšet Sidney Jones z indonéského Insititutu pro policejní analýzu.

Jones vychází z výslechů několika militantů, které se podařilo zadržet pro podezření z plánování útoků napříč Indonésií. Ze závěrů vyplývá, že aplikace, které měly zajistit soukromí uživatelů, slouží nyní teroristům.

FBI se kvůli útokům v Paříži a kalifornském San Bernardinu snaží přesvědčit komunikační společnosti, aby v rámci vyšetřování teroristů dovolily dešifrování i soukromých zpráv. Firmy však varují, že silné šifrování je nutné k ochraně soukromí uživatelů.

Vedení Islámského státu skrývání svých stoupenců v kyberprostoru napomáhá a šíří návody, jak zajistit co nejbezpečnější a nejlevnější komunikaci. Na internetu koluje přehledná tabulka jednotlivých chatovacích aplikací seřazených podle bezpečnosti pro komunikaci mezi islamisty.

Zmíněný Telegram figuruje v sekci „bezpečné“, a tak byl ještě donedávna mezi teroristy velmi oblíbený. Provozovatel aplikace však proti nim od minulého roku podniká důsledné kroky a mnoho veřejných kanálů s podezřelým obsahem smazal. „Veškerý nahlášený veřejný obsah od Islámského státu je okamžitě odstraněn,“ uvedl mluvčí firmy Markus Ra. Většinou je zpráva smazána do 24 hodin.

19.ledna 2016 v 13:02, příspěvek archivován: 28.ledna 2016 v 15:37

Islamic State eludes Southeast Asian authorities with Telegram app https://t.co/RyJ5Tg2WKI pic.twitter.com/8uR7c5FA5b

Autor aplikace Pavel Durov uvedl na Twitteru, že od listopadu bylo odstraněno více než 660 veřejných komunikačních kanálů, které Islámský stát v aplikaci používal. Dalších pět až deset je zakázáno každý den.

Islamisté si napsali vlastní chatovací aplikaci

Chování teroristů na internetu se rychle mění. Výzkumníci Institutu blízkovýchodních médií sídlícího ve Washingtonu D.C. sledovali jejich počínání deset let. Podle ředitele institutu Steva Stalinského si nejprve zakládali blogy a hrnuli se na webová fóra, potom na Twitter a nyní používají zašifrované zprávy, přičemž Telegram je skloňován nejčastěji.

Džihád i ve vašich smartphonech

Islamisté mají vlastní zpravodajskou aplikaci

Lustrovat jeho uživatele je náročný úkol, protože se v poslední době jedná o jednu z nejoblíbenějších chatovacích aplikací. V říjnu získal během jediného týdne 9 000 uživatelů.

Skrze Telegram a Twitter dokázalo vedení Islámského státu přesvědčit řadu svých sympatizantů, aby si nainstalovali aplikaci Amaq Agency, kde jeho zpravodajská agentura zveřejňuje nejnovější zprávy z bojiště.

Hackerská skupina GhostSec, která se zaměřuje na předvídání teroristických útoků a hledání islamistů na sociálních sítích, upozorňuje, že zpravodajci se už s Telegramem trápit nemusí.

Teroristé se na přelomu roku přesunuli jinam. Podle hackerů nyní využívají svou vlastní aplikaci s názvem Alrawi.apk., která je napsaná pro operační systém Android. Podle International Business Times na první pohled vypadá stejně jako Amaq News, ale navíc má přidanou funkci zašifrovaných zpráv.

Podle hackerů jde o primitivnější verzi Telegramu nebo Messsengeru od Facebooku. Bojovníci Islámského státu jsou naučení, že mohou normálně komunikovat na Telegramu nebo na Twitteru, ale jakmile dojde na teroristický útok nebo citlivé údaje, přesunou se na Alrawi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video