V iráckém Kanánu se shromáždily stovky šíitských dobrovolníků, kteří se...

V iráckém Kanánu se shromáždily stovky šíitských dobrovolníků, kteří se rozhodli zapojit do boje proti sunnitským militantům ze skupiny ISIL. (26. června 2014) | foto: Reuters

Islamisté likvidují odpůrce podle seznamů, říkají iráčtí uprchlíci

  • 89
Džihádisté z organizace Islámský stát, který vyhlásil na území Iráku a Sýrie vlastní chalífát, na dobytém území systematicky pronásledují své odpůrce. Pořizují si i seznamy, aby rozpoznali ty, kteří pracují pro vládu. Armáda mezitím údajně dobyla zpět rodnou vesnici Saddáma Husajna.

Podle uprchlíků z měst, která islamisté dobyli, radikálové své odpůrce systematicky likvidují. Podle lidskoprávních organizací sunnitští ozbrojenci cílí především na ty, kdo nevyznávají stejnou víru. Ohrožení jsou tak zejména šíitští muslimové, křesťané a Kurdové.

Boje v Iráku

"Co se týká šíitů, pokud je nemohou vyměnit za zajatce, jednoduše jim sekají hlavy," řekl BBC Kurd jménem Hasan. Sám strávil v zajetí šestnáct dnů, než za něj jeho rodina zaplatila výkupné ve výši zhruba milion korun.

Podle dalšího uprchlíka, Bašára al-Chilího, islamisté dokonce "shromažďují informace o lidech a vytváří databázi, aby dokázali identifikovat lidi, kteří pracují pro vládu nebo bezpečnostní složky," řekl al-Chilí BBC. "Pokud se nekají a nepřísahají věrnost chalífátu, jsou zabiti. Hodně takových lidí v Mosulu zmizelo."

Dobyli jsme Saddámovo rodiště, hlásí armáda

Irácká armáda podle policie a státních médií v noci na pátek vytlačila radikály z hnutí Islámský stát z Audžy, rodné vesnice Saddáma Husajna. V hodinové bitvě podle policie zahynuli tři povstalci a většina ozbrojenců se stáhla na jih, k východnímu břehu řeky Tigris.

Podle armádního mluvčího Kásima Atty byla Audža "totálně vyčištěna" a celkově bylo zabito 30 povstalců. Počet obětí se dosud nepodařil nezávisle ověřit. Navrácení vesnice do iráckých vládních rukou nicméně potvrdili i místní obyvatelé.

Irácká armáda hlásí, že nyní drží padesátikilometrový úsek silnice ze Samary do Audži, která se táhne zhruba sto kilometrů severně od Bagdádu. Místní sunnitští obyvatelé se ale podle agentury Reuters k vojákům stavějí spíše nepřátelsky. Město Tikrít, které padlo již na začátku červnové ofenzivy ISIL, zůstává i přes veškerou snahu Bagdádu v rukou radikálů.

Boje pokračují i v okolí města Bajdží, kde se nachází největší ropná rafinérie v zemi. V Sýrii padlo do rukou Islámského státu ropné pole Al-Tanak. 

Již ve čtvrtek radikálové získali kontrolu nad ropným polem Al-Umar ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur, které je největším v zemi.

Podle OSN a iráckých úřadů v červnu násilně zahynulo 2 461 lidí. Více než milion Iráčanů opustil své domovy v Mosulu, Tikrítu a dalších městech na severozápadě země, kterých se džihádisté zmocnili.

Málikí odejít nehodlá

Úřadující irácký premiér Núrí Málikí podel ČTK uvedl, že se nehodlá vzdát kandidatury na třetí funkční období. Nevyslyší tak své kritiky z řady sunnitů, Kurdů i některých šíitů, kteří volají po jeho odchodu a vytvoření vlády národní jednoty.

"Zůstanu vojákem bránícím zájmy Iráku a jeho lidu," uvedl Málikí v prohlášení. Dodal také, že tváří v tvář nebezpečí, které představují teroristé z Islámského státu a jejich spojenci, jsou výhrady proti němu nepodstatné.

Volby se v zemi konaly již na konci dubna. Politici se ale zatím nebyli schopni shodnout na složení nové vlády a v úterý si poslanci ani nezvolili předsedu parlamentu. Vlivný irácký duchovní ajatolláh Alí Sistání to v pátek označil za "politováníhodné selhání". Ve svém kázání vyzval politiky, aby se vyhýbali "chybám z minulosti, které měly závažné dopady na budoucnost Iráčanů".

Nový kabinet by podle Sistáního měl mít "širokou podporu celého národa", což je podle některých analytiků naznačením, že jejím předsedou by již neměl být dosavadní premiér Núrí Málikí. Právě on je totiž sunnity obviňován z toho, že svým chováním přispěl ke zvýšení etnického napětí v zemi.

Ofenziva islamistů v Iráku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video