Tajná zpráva nazvaná Stav Talibanu nabízí špičkám Aliance nelichotivé zhodnocení jejich deset let trvajících snah srazit radikální islamisty na kolena. Vypracovaly ji americké jednotky ze základny Bagram, kde je uvězněno přes tři tisíce talibanců.
Její závěry se ostře liší od prohlášení západních státníků a generálů, kteří se snaží veřejnost přesvědčit, že Taliban je po masivní ofenzivě NATO z posledních dvou let téměř v troskách. "Přestože Taliban v roce 2011 utrpěl vážné ztráty, jeho síla, motivace, financování a taktické schopnosti zůstaly netknuté," upozorňuje zpráva z minulého měsíce.
"Mnoho Afghánců se už připravuje na jeho eventuální návrat," píše se v dokumentu založeném na 27 tisících výsleších více než 4 000 talibanců
a členů teroristické sítě al-Káida. Největší obavy dělá Alianci dvojí hra jejího proklamovaného spojence Pákistánu, především tajné služby ISI.
Potvrzené obavy
"Důstojníci ISI podněcují myšlenku svaté války a vyhnání cizích okupantů z Afghánistánu," shrnuje zpráva výpovědi zajatců. Islámábád má podle nich v Afghánistánu síť svých agentů a prostředníků, kteří Talibanu radí ve strategii boje proti západní koalici.
Obavy a podezření, které se poslední dobou množily v západních médiích, shrnuje dokument naprosto otevřeně. "ISI ví o všech aktivitách Talibanu a zná místa pobytu všech jeho velitelů. Předáci Talibanu se pravidelně setkávají s představiteli ISI, kteří jim radí ohledně strategie a předávají zprávy pákistánské vlády."
Pákistánská podpora povstalců je podle dokumentu motivována přesvědčením, že vláda současného prezidenta Hamída Karzáího je příznivě nakloněna Indii, úhlavnímu nepříteli Pákistánu. Existuje jen málo svědectví, že Islámábád povstalcům dodává i zbraně a peníze.
Spolupráce i vzájemná nedůvěra
Taliban nicméně materiální podporu dostává od militantních skupin podporovaných ISI, které se skrývají v horách Severního Vazíristánu a Balúčistánu. Ty přes hranice posílají svým radikálním souvěrcům moderní výbušniny, miny, sebevražedné vesty a dálkově ovládané rozbušky.
Zpráva zároveň odmítá domněnky některých analytiků, že aktivity ISI v Afghánistánu mohou mít na svědomí jen nekontrolované elementy uvnitř tajné služby. Činnost v tomto rozsahu prý musí být koordinována z těch nejvyšších míst.
Vyslýchaní talibanci si na vliv pákistánské rozvědky také často stěžovali. Chování pákistánských agentů je prý nedůvěryhodné, manipulativní, ponižující a naprosto lhostejné k zájmům Afghánistánu. Je to především manželství z rozumu: talibanci se za svůj pokračující boj proti Západu mohou schovávat na pákistánských územích.
"Pákistánci vědí všechno. Všechno kontrolují. Nemohu se v Kunaru ani (sprostý výraz) na strom, aby mě přitom nesledovali. Taliban není islám, Taliban je Islámábád," svěřil se autorům zprávy jeden z vyslýchaných velitelů al-Káidy.