Předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi

Předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Hassan Alrawi | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Islám není náboženství, může nás zničit, řekla poslankyně ANO

  • 1482
Před přijetím islámu jako součásti naší civilizace varovala ve Sněmovně poslankyně ANO Jana Lorencová. „Islám není náboženství, je to filozofie, je to něco, s čím se většina národa nemůže ztotožnit. Jestliže to implantujeme do naší civilizace, tak nás to zničí,“ řekla Lorencová při projednávání novely zákona o církvích, kterou poslanci odmítli.

Sněmovna se v úterý zabývala návrhem, který předložilo opoziční hnutí Úsvit. Podle něj by činnost církví a náboženských společností před získáním druhého stupně registrace posuzovaly tajné služby jako BIS či Úřad pro zahraniční styky a informace.

Získání druhého stupně registrace mimo jiné znamená, že církev, která má dostatečný počet členů, má právo působit ve školství, v armádě, ve vězeňství a může také uzavírat církevní sňatky plnoprávné s občanskými. „Impulsem k předložení návrhu byla petice 24 tisíc petentů, která se projednávala na petičním výboru,“ řekl poslanec Úsvitu Karel Fiedler. Petice požadovala, aby stát neumožnil muslimům v Česku získat druhý stupeň registrace.

„Islám odporuje českému právu a muslimská obec by i s modlitebnami měla být okamžitě zrušena,“ prohlásil také bývalý předseda Úsvitu Tomio Okamura, jenž nyní vede vlastní hnutí Svoboda a přímá demokracie. Návrh svých bývalých kolegů z Úsvitu, které nyní podle Okamury diriguje bývalý šéf Věcí veřejných, ale označil za zbytečný, kdyby se dodržoval už platný zákon.

Poslanec ANO Radek Vondráček upozornil, že podle vlády není návrh Úsvitu ústavně konformní a šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek ze stejných důvodů navrhl jeho zamítnutí. „Braňme Evropu, ale braňme ji před její blbostí a slabostí,“ řekl ve Sněmovně poslanec ČSSD Vítězslav Jandák.

Návrh Úsvitu poslanci v prvním čtení smetli. Ale až napodruhé. Při prvním hlasování zákon o jeden hlas prošel. Napodruhé už pro jeho zamítnutí bylo 74 ze 125 přítomných (jak kdo hlasoval, najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video