Malajsijské soudy už několikrát uvěznily ženu, která konvertovala od islámu a přidala se ke kultu čajové konvice.

Malajsijské soudy už několikrát uvěznily ženu, která konvertovala od islámu a přidala se ke kultu čajové konvice. | foto: Daily Telegraph

Islám chce vyměnit za kult čajové konvice, malajsijské soudy jí brání

  • 77
Šedesátiletá Malajka Ali Kamariová se narodila jako muslimka, ale konvertovala k sektě, jejímž symbolem je obří čajová konvice. Islámské soudy jí to však nechtějí oficiálně dovolit. Už několikrát ji uvěznily za zradu a nyní její naději pohřbil i civilní soud. Podle něj o jejím konvertování může rozhodnout jen islámský soud šaría.

Šedesátiletá Ali Kamariová se podle svých slov snaží vymanit z islámského soudního systému, protože už není muslimkou. Práva na náboženskou svobodu, která je v Malajsii zaručena ústavou, se domáhá už několik let.

Za "zradu" ji islámské soudy poslaly do vězení poprvé v roce 1992 na dvacet měsíců, poté v roce 2005. Kult čajové konvice, ke kterému se Ali Kamariová hlásí, považují malajsijské úřady za kacířský.

Sekta nazývající se Sky Kingdom věří v léčivou sílu čisté vody a snaží se prosazovat harmonii mezi náboženskými skupinami. Její představitel Ayah Pin (Ayah znamená otec) tvrdí, že je v kontaktu s nebem.

Porota civilního soudu uvedla, že o osudu Kamariové mohou rozhodnout jen islámské soudy, protože se Kamariová narodila jako muslimka, informovala BBC. Malajsie má totiž dva různé soudní systémy - jeden pro muslimy a druhý pro ostatní obyvatele.

Přestože Kamariová u soudu vždy tvrdila, že ji nemohou soudit jako muslimku, protože se svého náboženství už zřekla, soudce neobměkčila. Soud šaría je totiž přesvědčen, že pokud se někdo narodí jako muslim, musí tak i zemřít.

Podle reportérky BBC není případ Ali Kamariové ojedinělý. Lidé, kteří chtějí konvertovat k jiné víře, s tím mají velké problémy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video