(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Radikálové z IS prý při útoku v Iráku použili chemické zbraně

  • 30
Radikálové z hnutí Islámský stát při dvou útocích údajně použili chemické zbraně. S informací v sobotu přišla agentura AP. Pentagon přitom ve čtvrtek vydal prohlášení, že americké letectvo místa a prostředky výroby chemických zbraní na území IS bombardovalo.

Radikálové z Islámského státu použili chemikálie při dvou útocích poblíž severoiráckého Kirkúku. O život přišlo tříleté dítě a zraněno bylo 600 lidí. Další stovky lidí z místa prchly.

Irácký premiér Hajdar Abádí v prohlášení uvedl, že tyto útoky „nezůstanou nepotrestány“, a místním lidem slíbil zajištění lékařské pomoci.

Útoky byly hlášeny v sobotu ráno z města Táza, které leží asi 20 kilometrů od Kirkúku. Před třemi dny Islámský stát totéž místo zasáhl raketami nesoucími chemikálie.

„Mezi ženami a dětmi zavládla panika. Lidé žádají centrální vládu, aby jim pomohla,“ sdělil zástupce místní správy Ádil Husajn. Na místo prý po prvním útoku dorazili němečtí a američtí odborníci, kteří mají zjistit jaké chemikálie munice obsahovala. Způsobila popáleniny, dušení a dehydrataci a osm lidí bylo kvůli vážnějším potížím převezeno do Bagdádu.

Američané bombardovali výrobnu zbraní IS

Americké speciální jednotce se v únoru podařilo zajmout specialistu na vývoj chemických zbraní Abú Daúda. (více o tomto zatčení si můžete přečíst zde) Podle dosavadních poznatků IS v minulosti použil při útocích chlor a méně hodnotný yperit, který nemá účinnost pravého yperitu.

„Je to hrozba, ale ne příliš velká. Neztrácíme kvůli tomu dobrý spánek,“ řekl v pátek mluvčí amerických sil působících v Iráku Steve Warren.

Podle irácké tajné služby se koalice bojující v Iráku zaměřila na výrobny chemické munice IS už v lednu. Terčem náletů jsou laboratoře i vybavení pro výrobu chemických zbraní.

Ke dvěma náletům se ve čtvrtek přiznal i sám Pentagon. Jejich cílem byla výrobna zbraní v iráckém Mosulu a „taktický cíl“ spojený s výrobou chemických zbraní poblíž tohoto města (více jsme o americkém bombardování psali zde) Američané však uvedli, že nepředpokládají, že by tyto útoky zcela eliminovaly možnosti IS vyrábět chemické zbraně.

Islámský stát v minulosti vytvořili speciální jednotku zaměřenou na vývoj chemických zbraní. Údajně do ní získal irácké vědce, kteří se podíleli na zbrojním programu bývalého prezidenta Saddáma Husajna, a také odborníky z ciziny. Celý program měl podle informací BBC na starosti právě v únoru zajatý Abú Daúd.

Odhaduje se, že IS se podařilo vyrobit omezené množství yperitu. Ten byl totiž detekován už po loňských útocích Islámského státu proti Kurdům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video