David Irving

David Irving | foto: Profimedia.cz

Irving z cely znovu zpochybnil holokaust

  • 199
Britskému historikovi Davidu Irvingovi zřejmě nestačí tříletý trest, který mu vyměřila rakouská justice. Z vězeňské cely opět zpochybnil masakr Židů během druhé světové války. Údaje z Osvětimi jsou podle něj nesprávné. Během procesu přitom tvrdil, že změnil názor na svá dřívější tvrzení.

"Počet zavražděných v Osvětimi je nižší, než je uváděno," prohlásil v interview pro BBC Radio 4.

Učinil tak pouhých osm dní poté, co mu rakouský soud vyměřil tříletý nepodmíněný trest za zpochybňování holokaustu. - více zde

Před soudem přitom historik tvrdil, že změnil svůj názor na systematické vyvražďování židovského obyvatelstva. O tom už desetiletí tvrdí, že neexistovalo, a že o něm nacistický vůdce Adolf Hitler nevěděl.

Nyní ale z vězení opět vystrkuje růžky. "Věřím, že existovaly případy Židů, kteří během druhé války zemřeli v plynových komorách," řekl podle BBC 67letý vězeň.

Prý věří i vyvraždění 1,4 milionů lidí během "Operace Reinhard" v koncentračních táborech Treblinka a Sobibor, ale "nemohu akceptovat, že v Osvětimi zemřelo tolik lidí, kolik je uváděno."

Vysvětluje to tím, že v táboře byly jen dvě "malé" plynové komory, které nebyly určeny pro masové zabíjení. "Vezmu-li v potaz krutou výkonnost Němců, jak je možné, že se nyní hlásí tolik Židů, kteří tvrdí, že přežili koncentrační tábor?" ptal se.

Opětovné zpochybňování holokaustu by se mohlo Irvingovi vymstít. Rakousko totiž patří mezi jedenáct států, kteří mají zákony proti popírání vyvražďování Židů. Dalšími evropskými státy s podobnou legislativou jsou Belgie, Česko, Francie, Německo, Izrael, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Švýcarsko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video