Katolické Irsko schvaluje sňatky homosexuálů, biskupové radši mlčí

  • 199
Irsko hlasuje o sňatcích párů stejného pohlaví. Katolická a konzervativní země má nakročeno k tomu, aby svatby homosexuálů schválila. A aby tak učinila jako první země světa v referendu. Vliv duchovních tam po sexuálních skandálech slábne.

Ještě před dvěma desítkami let by bylo v Irské republice něco takového nemožné. Aby obyvatelé země hlasovali o legalizaci manželských svazků gayů a leseb? A navíc aby existovala reálná šance, že se po sečtení hlasů budou radovat homosexuálové?

Vždyť láska ke stejnému pohlaví byla v Irsku trestným činem až do roku 1993, kdy ji po tlaku EU coby poslední unijní stát Irsko přestalo stavět za hranu zákona. Ostrovní země se však mění. Nejprve v roce 2010 schválila registrovaná partnerství a nyní v referendu rozhoduje, zda homosexuálům povolí i sňatky. Průzkumy zatím hovoří ve prospěch gayů a lesbiček. 

Svatby jim chce umožnit kolem šedesáti procent Irů. Podporují ho všechny hlavní politické partaje, řada institucí, a dokonce i pár duchovních. Byť někteří analytici varují, že průzkumy jsou zrádné a souboj může být nakonec těsnější, než se v tuto chvíli zdá. Přesto není pochyb o tom, že Irsko ušlo v poměrně krátké době kus cesty.

Irsko a referenda

Irská republika je na první pohled zamilovaná do referend. Pravda je však taková, že všelidové hlasování je v zemi nutné pro změny v ústavě (byť plebiscity se tam konají i kvůli změnám běžných zákonů).

Od roku 1937 se jich v zemi odehrály tři desítky. Počínaje schvalováním samotné irské ústavy přes hlasování o rozvodech, interrupcích, Velkopáteční dohodě po Lisabonskou smlouvu:

Rozvody - o nich Irové hlasovali hned dvakrát, nejprve v roce 1985 neprošly, povoleny byly až po hlasování v roce 1996.

Interrupce - Irové o nich v různých podobách hlasovali několikrát. Dodnes jsou ústavně zakázané.

Velkopáteční dohoda -  Irové schválili mírovou dohodu, která je zásadním pilířem mírového procesu v Severním Irsku, v roce 1998.

EU - Irové hlasovali o řadě unijních smluv, naposledy schválili v roce 2009 Lisabonskou smlouvu.

Vždyť teprve v 90. letech povolilo rozvody, přestalo regulovat prodej kondomů a zavřelo poslední z Magdaleniných prádelen, kde musely v otrockých podmínkách pracovat a modlit se „padlé ženy“.

Vliv církve slábne

Co tedy způsobuje proměnu konzervativní společnosti, kde se ke katolickému vyznání stále hlásí přes 80 procent lidí? „Jsme v jiné éře. Je tady zcela nová populace, která má vizi Irska, jež bude přátelštější, otevřenější a tolerantnější,“ říká Pat Carey, bývalý irský politik, jenž se ke své homosexualitě veřejně přihlásil letos v únoru, ve svých 67 letech.

Zásadní roli v sociální proměně Irska hrají aféry se sexuálním zneužíváním dětí v církevních sirotčincích či školách, jež silně otřásly morální autoritou katolické církve.

Ta je od podstaty proti homosexuálním manželstvím a je též jejich největším odpůrcem v Irsku. Arcibiskup Eamon Martin nedávno prohlásil, že změna by byla v rozporu s posláním manželství jakožto svazku za účelem plození dětí.

Duchovní už však kvůli sexuální skandálům zdaleka nemají v Irsku takovou moc jako v minulosti a církev lobbuje proti schválení sňatků gayů celkem zdrženlivě. „Jsou mnohem obezřetnější a musí být, protože lidé jim nezapomněli, co napáchali,“ řekl listu The Washington Post David Farell z University College Dublin.

Mladší Irové jsou liberálnější

Aktivisté už léta neúnavně bojují za rovná práva homosexuálů a jejich snaha na mnohé Iry zapůsobila. Stále více gayů též přiznává svou orientaci, a i proto si více Irů uvědomuje, že jsou normální, píše pro irishtimes.com Anna Grzymala-Busse, autorka knihy Národy žijící pod Bohem: Jak církve využívají morální autoritu k ovlivňování politiky. 

A Irsko se modernizuje obecně. Staří konzervativnější Irové vymírají, mladší jsou liberálnější. Ale pozor. Země se neproměnila přes noc v nějaký duhový národ. Interrupce jsou stále ilegální a odpůrců sňatků homosexuálů je pořád dost. 

Oba tábory se vlastně shodují v jednom: ať už dopadne hlasování jakkoliv, výsledek bude mít dopad i za hranicemi Irska. Oba tábory se též děsí prohry. Neschválí-li sňatky Irové, bude to pro homosexuály těžká rána, míní jejich zastánci. Projdou-li, bude to znamení, že se irská společnost změnila k nepoznání, obávají se odpůrci. 

Jste pro schválení sňatků homosexuálů v Česku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 25. května 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 693
Ne
Ne 605

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video