Irský premiér Brian Cowen (na snímku) odmítá ustoupit nátlaku opozičních stran.

Irský premiér Brian Cowen (na snímku) odmítá ustoupit nátlaku opozičních stran. | foto: AP

Irská vláda má namále, opozice chce kvůli úsporám vyvolat předčasné volby

  • 18
Irská žádost o finanční pomoc, která by zemi vyvedla z dluhové krize, otřásla tamní politickou scénou. Současná vláda Briana Cowena zřejmě přišla o křehkou nadpoloviční většinu v parlamentu. Opoziční strana Sinn Fein chce prosadit hlasování o nedůvěře vládě a vyvolat tak předčasné volby.

"Brian Cowen již nedisponuje většinou v parlamentu," uvedla strana Sinn Fein ve svém prohlášení. Podle ní by měl předseda vlády podstoupit zkoušku důvěry a hlasování umožnit.

Ten se ale nátlaku brání. Vládu chce udržet nejméně do té doby, než parlamentem projde rozpočet a všechny zákony, které zajistí jeho dodržení. A to bude zřejmě až v únoru. Cowen totiž hlasování o zákonech odmítl uspíšit.

Schválení úsporného rozpočtu a příslušných zákonů je přitom klíčové. Podmiňuje totiž slíbenou finanční injekci od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie.

Opoziční strany i část Cowenových spolustraníků však s radikálními úsporami nesouhlasí a požadují premiérovu demisi a vypsání předčasných voleb. Nelibost nad rozpočtem plným škrtů dali v pondělí najevo i dva nezávislí poslanci, kteří současné vládě zajišťují minimální většinu. Její stabilita se tak ocitla v ohrožení. Pokud by došlo na předčasné volby, uspěla by v nich zřejmě opozice.

Zatím není jisté, zda se hlasování o důvěře skutečně bude konat. Pod výzvou jsou totiž podepsaní pouze čtyři zákonodárci ze strany Sinn Fein, a to na vyvolání hlasování nestačí. Pod výzvou by muselo být minimálně dvanáct podpisů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video