V irských volbách zvítězila opozice, příštím irským premiérem se stane šéf strany Fine Gael Enda Kenny.

V irských volbách zvítězila opozice, příštím irským premiérem se stane šéf strany Fine Gael Enda Kenny. | foto: AP

Irové si ve volbách řekli o změnu, zemi má z krize vytáhnout opozice

  • 14
Irové se rozhodli pro radikální změnu. Z vlády v předčasných volbách "vymetli" stranu Fianna Fáil, která irské politické scéně dominovala od 30. let. Vítězství má po sečtení 90 procent hlasovacích lístků jisté středopravá strana Fine Gael. Úspěch slavili i labouristé.

Volební výsledky naplnily očekávání politologů, kteří vládní Fianna Fáil předpovídali neúspěch. K volebním urnám Irové vyrazili necelý měsíc poté, co irský premiér Brian Cowen rozpustil parlament.

Vítězné Fine Gael dalo podle průběžných výsledků hlas 36,1 procent Irů, druhá Labouristická strana získala 19,4 procent. Šéf Fine Gael Enda Kenny, který se stane novým premiérem, zatím neřekl, s kým jeho strana půjde do koalice.

Velmi pravděpodobně to však budou právě labouristé, se kterými Fine Gael vládla už na začátku 90. let, ve hře jsou však i nezávislí kandidáti. V každém případě bude muset nová vláda čelit ohromnému zadlužení země, vysoké nezaměstnanosti a propadu ekonomického růstu.

Jak se volí v Irsku

V Irsku se volí podle poměrně složitého systému preferenčních hlasů. Parlament má 166 členů, ale volí se jen 165, protože předseda dosavadního zákonodárného sboru automaticky přebírá svou funkci.

Straně Fianna Fáil zlomila vaz finanční krize a s ní spojená nespokojenost většiny Irů s ekonomickými opatřeními, ke kterým strana sáhla.

O popularitu vládu připravilo prosazení úsporného rozpočtu, který měl stabilizovat veřejné finance. V praxi to znamenalo zvýšení daní a snížení sociálních dávek.

Krize jako hlavní téma

Nevoli vyvolaly i podmínky finanční pomoci, které strana koncem loňského roku dojednala s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem.

Podle většiny Irů jsou pro zemi nevýhodné a ponižující, čehož využila opozice v předvolební kampani. Vítězná Fine Gael stejně jako labouristé slibovala, že znovu otevře jednání o podmínkách evropské finanční pomoci.

Šéf Fine Gael Kenny tvrdil, že se jeho strana zasadí o snížení úrokové míry na půjčky a o to, aby ztráty irských bank, které vláda musela v krizi zestátnit, nesli nejen irští daňoví poplatníci, ale i majitelé dluhopisů.

Sliby opozice na rozhněvané Iry zabraly, pro stranu Fianna Fáil hlasovalo pouhých 17 procent z těch, kteří vyrazili k volebním urnám. V hlavním městě Dublinu stranu volilo pouhých osm procent voličů.

Fine Gael tak zatím získala 68 poslanců, labouristé 35, Fianna Fáil 17 a levicoví nacionalisté ze Sinn Fein 13. Do parlamentu se dostalo také 13 nezávislých poslanců. Nově v parlamentu neusedne žádný zástupce Strany zelených.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video