Irové odmítli přísnější interrupční zákony

Irové v referendu odmítli zpřísnění interrupčních zákonů. Výsledek hlasování znamená porážku vlády, která utužení legislativy prosazovala, a naznačuje i určité oslabení vlivu katolické církve. Referendem se ale pro Irky téměř nic nezměnilo. Umělé přerušení těhotenství zůstává i nadále ilegální a ženy, které ho chtějí podstoupit, musí i nadále cestovat do zahraničí.

Irové se k interrupcím vyjadřovali už popáté za posledních 20 let. Je to už druhé hlasování, které premiér Bertie Ahern během necelého roku prohrál. Loni v červnu mu voliči odmítli povolit ratifikaci smluv z Nice.

Ani pozorovatelé si výsledky hlasování netroufali předem odhadnout. Otázka, která byla velmi komplikovaná, se týkala zachování či změny současných zákonů, a řada voličů jí nejspíš ani zcela neporozuměla.

Současný irský zákon povoluje interrupci jen v případě, kdy je ohrožen život matky. Soud tuto výjimku v roce 1992 rozšířil o případ, kdy matka hrozí sebevraždou. Tento soudní precedens tak v ústavě ponechal určitou skulinku, která umožňuje přerušení těhotenství ženám, které hrozí sebevraždou. 

Účastníci referenda, kteří hlasovali "NE", současnou legislativu podpořili.

Pro zachování zákonů: 629 041  voličů
Proti: 618 485

Ti, kteří by hlasovali "ANO", by interrupci povolili pouze v případě ohrožení života matky. Zároveň by podpořili i návrh, podle něhož by za interrupci hrozilo až 12 let vězení.

Tisíce žen každoročně směřují za interrupcí do zahraničí. V Británii loni tento zákrok podstoupilo nejméně 7000 Irek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video