pouta - vězení

pouta - vězení | foto: Profimedia.cz

Irové mohou odsunout rozsudek nad Berdychovci

V Irsku zadržení údajní členové Berdychova gangu Půta a Šulej se do Česka jen tak nedostanou. Tamní úřady je zadržely už o víkendu, naší justici se ale ještě neozvaly, aby dojednaly podmínky předání. Soud s Berdychem přitom už spěje k rozsudku a čeká se jenom na uprchlíky.

Tomáš Půta a Maroš Šulej patří k nejnebezpečnějším zločincům novodobé české historie. V nechvalně proslulém Berdychově gangu platili za šéfy skupin. Jsou podezřelí z loupeží, vydírání, Půta navíc i z únosu a vraždy bankéře Václava Skaly, za což mu hrozí 15 let vězení, možná i výjimečný trest. - více zde

O víkendu je v jednom z dublinských fastfoodů zadrželi irští detektivové. Česká justice totiž na ně vydala eurozatykač. Zatím ale není jasné, kdy budou převezeni do Prahy. "Jak dlouho bude předání trvat, se nemůžeme vyjádřit, protože délka tohoto řízení závisí na rozhodnutí soudu v Irsku, který bude rozhodovat přímo o vydání," řekla iDNES.cz Lenka Ceplová, tisková mluvčí Krajského soudu v Praze.

Irové mají na projednání šedesát dní, v krajním případě devadesát. Podle jejich zákonů se navíc Půta a Šulej můžou čtyřikrát odvolat. Tím by se mohlo značně zkomplikovat vynesení rozsudku nad Berdychovým gangem. Ten měl přitom padnout už v září.

Soudce Petr Franc v pondělí vyloučil Půtovy a Šulejovy skutky popsané v projednávané obžalobě k samostatnému jednání. "Důvody byly procesní. Došlo k zadržení Tomáše Půty a Maroše Šuleje v Irsku, tak už proti nim nelze vést řízení jako proti uprchlým," vysvětlila iDNES.cz Ceplová.

Na svobodě byli díky chybě v zákonech
Z Česka uprchli nezávisle na sobě, ale oba ze strachu před uvězněním. Čtyřikrát trestaný Půta utekl v roce 2003, poté, co v Praze Radotíně surově napadl záchranáře.

Za to vyfasoval dva roky. Ještě před tím se mu ale podařilo zmizet ze země do Irska.

Bývalý elitní slovenský policista Maroš Šulej utekl o rok dříve. Gangster, v podsvětí známější pod přezdívkou Paciga, utekl na slovenský pas vystavený na jméno Pavol Sekal nejdříve do Itálie, pak se také vydal do Irska. V Česku údajně spolupracoval také s bulharskými gangy.

Tomáš Půta a Maroš Šulej se v Irsku bez obav z dopadení skrývali tak dlouho kvůli díře v našich zákonech. Sněmovna sice eurozatykač schválila už v roce 2004, ale neměl se stahovat na občany, kteří spáchali trestný čin před listopadem 2004. Chybu zákonodárci odstranili až letos v červenci.

Od zavedení zatykače se úřadům podařilo dostihnout přibližně desítku lidí podezřelých z nejrůznější trestné činnosti.

Eurozatykač byl přijat v reakci na teroristické útoky na USA v září 2001. Evropská unie si od něj slibuje zrychlení předání podezřelých osob. V několika státech, například Německu nebo Belgii, ale dodnes neplatí. Jeho přijetí tam narazilo na Listinu základních práv a svobod.


Video