Demonstranti třímají v ruce portréty ajatolláha Rúholláha Chomejního (vpravo) a také současného duchovního vůdce Alí Chameneího

Demonstranti třímají v ruce portréty ajatolláha Rúholláha Chomejního (vpravo) a také současného duchovního vůdce Alí Chameneího | foto: AP

Íránští studenti roztrhali fotky Chomejního, policie je začala zatýkat

  • 31
Studenti teheránských vysokých škol minulý týden pálili a trhali fotografie zakladatele íránského islámského státu ajatolláha Rúholláha Chomejního. Současný duchovní vůdce Alí Chameneí včera řekl, že je to urážka a vážný prohřešek proti zákonům. Dnes už hříšníky zatýkaly Revoluční gardy.

Šest měsíců po problematických prezidentských volbách v Íránu se tamní zbitá a zkrvavená opozice tvrdošíjně odmítá vzdát. Ještě žijeme, tvrdí její předáci sarkasticky.

Teď je však před těmi, kteří se otevřeně postavili režimu ajatolláhů, další tvrdá zkouška. Mohou za to fotografie ikony a otce íránské islámské revoluce ajatolláha Rúholláha Chomejního, které minulý týden během protestů veřejně cupovali a pálili studenti teheránských vysokých škol.

"Je to urážka zakladatele islámské republiky a porušení zákona," prohlásil včera v televizním projevu duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí a vyzval k vypátrání a potrestání viníků. V projevu jasně deklaroval, že dále už nehodlá tolerovat jakékoli protesty reformistů.

Demonstranti třímají v ruce portréty ajatolláha Rúholláha Chomejního a také současného duchovního vůdce Alí Chameneího

Demonstranti třímají v ruce portréty ajatolláha Rúholláha Chomejního a také současného duchovního vůdce Alí Chameneího

Podle opozičních kruhů znamenají tato slova zastřenou výzvu k nové vlně represí vůči svobodomyslným Íráncům. Jak psaly opoziční weby, není dokonce vyloučeno, že tentokrát dojde i na zatčení neúspěšného kandidáta v prezidentských volbách Míra Husejna Músávího.

Právě jeho stoupenci byli nejaktivnější během nejmasovějších protestů za posledních třicet let, jež propukly po údajně zmanipulovaném prezidentském klání ve prospěch kontroverzního Mahmúda Ahmadínežáda.

Gardy vědí, co mají dělat

Záběry z trhání podobizen Chomejního se v Íránu staly v posledních dnech hitem. "Zrádné skutky" zachytily kamery a státní televize je mnohokrát odvysílala, přirozeně s patřičným komentářem, který měl v očích řadových Íránců "opoziční živly" diskreditovat.

Chomejní zůstává v Íránu obecně váženou osobností a je možné, že "útok" na jeho majestát mohl některé Íránce rozhořčit. V každém případě všemocné Revoluční gardy, jež původně vznikly jako Chomejního jednotka, která měla pomoci zvítězit revoluci a je nyní vlivnou složkou mocenského systému, včera oznámily, že "trhači budou přísně potrestáni".

A první zatýkání už začalo. Teheránský prokurátor oznámil, že z videozáběrů byly identifikováni lidé, kteří se dopustili urážky Chomejního. Neřekl, kolik Íránců je ve vazbě, pouze to, že se jeden ze zatčených doznal. Prokurátor ujistil, že s těmi, kdo urážejí zakladatele revoluce, nebude mít justice slitování.

Bití, ale neporažení

Opoziční vůdci nedávno na internetu obvinili režim, že se stává brutálnějším, než byli někdejší pochopové íránského šáha. Músáví i Mahdí Charrúbí si stěžovali, že policie je čím dál nevybíravější, obušky mlátí po hlavách i ženy.

Demonstrant třímá v ruce portrét ajatolláha Rúholláha ChomejníhoTakové zacházení jsme nezaznamenali ani během zásahů oddílů šáha Rézy Muhammada Páhlavího proti stoupencům islámské revoluce, jež ho nakonec svrhla, napsali oba vůdci.

Ti, kteří v íránských ulicích opakovaně volají po liberalizaci islámského režimu, riskují mnoho. Své končetiny, svobodu, životy, vlastně všechno. U soudů už za protesty padlo několik trestů smrti a dlouholeté pobyty za mřížemi.

Klíčová otázka zní: Mohou v Íránu demonstrace něčeho dosáhnout? Je očividné, že poslední studentské protesty minulý týden už zdaleka nebyly tak početné. Přišly "pouhé" tisíce, zatímco po volbách to byly přinejmenším desetitisíce.

Drsné postupy bezpečnostních složek bezesporu mnohé odradily. Navíc západní vlády, jež mají zamotanou hlavu z íránského žonglování s jadernými zbraněmi, musely akceptovat Ahmadínežáda v čele země, aby měly vůbec s kým vyjednávat. I to mohlo mnohé demoralizovat.

Opoziční "jádro" se však nezdá být vystrašené. Naopak, soudě podle sloganů skandovaných v ulicích, jako by jeho příslušníci ztráceli zábrany. A ještě jedno se zdá být zjevné: Mnozí si uvědomili, že boj, který vedou, je během na pořádně dlouhou trať. Bez jistoty, že to dopadne dobře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video