V pátek se v Íránu uskutečnily první parlamentní volby od zrušení některých...

V pátek se v Íránu uskutečnily první parlamentní volby od zrušení některých hospodářských sankcí (26. února 2016). | foto: Reuters

Íránci ve volbách podpořili reformisty, na úkor tvrdých konzervativců

  • 58
Reformisté a umírnění konzervativci zřejmě posílí své zastoupení v novém íránském parlamentu. Oficiální výsledky pátečních parlamentních voleb v Íránu ještě nebyly zveřejněny, podle zpráv polooficiálních agentur Fars a Mehr ale tvrdí konzervativci budou hlavními poraženými v hlasování.

Podle agentury AP dosavadní výsledky ukazují, že žádná ze tří soupeřících politických frakcí nezíská ve 290členném parlamentu většinu. Reformisté usilující o výraznější demokratické změny v zemi ale zřejmě směřují ke své nejsilnější přítomnosti v zákonodárném sboru od roku 2004, a to na úkor konzervativců.

Devětadvacet z třiceti křesel vyhrazených v zákonodárném sboru zástupcům Teheránu získali podle průběžných výsledků reformisté. Vůbec nejvíce hlasů dostal prozatím reformista a bývalý viceprezident Mohammad Rezá Áref, za ním se umístilo pět dalších reformistů a teprve za nimi první konzervativec. V Teheránu se o přízeň voličů ucházelo přes tisíc kandidátů.

Reformisté vedou podle průběžných výsledků také ve volbách do Shromáždění znalců, které volí a také může odvolat duchovního vůdce země. V metropoli Teheránu, která do shromáždění vysílá 16 lidí, získali nejvíce hlasů dva reformisté: bývalý prezident ajatolláh Alí Akbar Hášemí Rafsandžání a současný prezident Rúhání.

Do shromáždění se dostali i dva ze tří hlavních kandidátů konzervativců - předseda ústavní Rady dohlížitelů ajatolláh Ahmad Džannatí a dosavadní předseda Shromáždění znalců ajatolláh Mohammed Jazdí. Umístili se ale až na jedenáctém respektive patnáctém místě. Vlivný duchovní ajatolláh Takí Mesbah Jazdí se svou kandidaturou neuspěl.

Shromáždění znalců se od roku 2006 skládá z 88 členů. Jsou to odborníci na islámské právo a ve funkci zůstávají osm let.

Prezident Rúhání už Íráncům poděkoval. Svými hlasy prý lid jemu a jeho vládě přidal na vlivu a důvěryhodnosti.

Oficiální výsledky budou až za několik dní

Volební účast podle sobotních informací íránského ministerstva vnitra mírně překročila 58 procent. Poslance nového parlamentu a rovněž členy Shromáždění znalců, které volí a také může odvolat duchovního vůdce země, volilo kolem 32 milionů z 55 milionů oprávněných voličů, uvedlo ministerstvo.

Očividně se tak nepotvrdil předpoklad ministra vnitra, který ve čtvrtek odhadoval, že by se volební účast mohla pohybovat kolem sedmdesáti procent. V minulých parlamentních volbách v roce 2012 přišlo odevzdat svůj hlas 64,2 procenta oprávněných voličů.

Volební výsledky z provincií by měly být podle agentury AFP známy ještě v sobotu, výsledky z Teheránu s jeho 5,5 milionu voličů pak v pondělí. Konečné oficiální výsledky, které musí potvrdit vlivná (konzervativní) Rada strážců ústavy, je možné očekávat až za několik dnů.

Íránci v pátek hlasovali v prvních parlamentních volbách od loňského uzavření jaderné dohody Teheránu se světovými mocnostmi, která přinesla zrušení některých hospodářských sankcí (více čtěte zde).

Zahraniční agentury označují hlasování za projev vůle íránských voličů, kteří buď podpoří postavení umírněného prezidenta Rúháního, nebo naopak konzervativce, kteří mají dlouhodobé výhrady vůči Západu. První neoficiální výsledky podle agentur naznačují, že by se Rúhání mohl napříště opřít při prosazování své domácí politiky o příznivěji nakloněný parlament.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video