Armáda oslavila v Teheránu výročí íránsko-irácké války velkolepou přehlídkou...

Armáda oslavila v Teheránu výročí íránsko-irácké války velkolepou přehlídkou (22. září 2015) | foto: Reuters

Írán a USA proti džihádistům? Probuďte se, vtipkuje teheránský generál

  • 146
Společná vojenská akce Pentagonu a Teheránu proti Islámskému státu patří podle íránské armády do říše snů. Nedávná dohoda o jaderném programu otevřela prostor pro spolupráci, vojenské elity Íránu o ní však nechtějí slyšet. Islámský stát vytvořili pokrytci z USA, tvrdí náčelník generálního štábu.

Íránská metropole v úterý ožila velkolepou vojenskou přehlídkou. Tisíce příslušníků armády i polovojenských útvarů přišly prezidentovi Hasanu Rúhánímu ukázat, že i 35 let po vypuknutí íránsko-irácké války jsou připravení bojovat za svou zemi. K vidění byli muži v nejrůznějších typech maskování, tanky, rakety, ba dokonce i torpédo s otvorem pro posádku.

„Neumožníme cizincům žádné inspekce vojenských zařízení,“ hlásal v perštině i angličtině jeden z pestrobarevných transparentů, které vojenskou techniku zdobily. Íránská armáda tím dala jasně najevo, co si myslí o červencové dohodě teheránské vlády se světovými mocnostmi.

Íránská jaderná zařízení, která Západ dlouhodobě podezírá z výroby zbraní, se podle smlouvy mají otevřít inspektorům OSN. Teherán má svůj jaderný program omezit, za což se dočká zrušení západních sankcí v oblasti dopravy, finančních transakcí, obchodu s ropou a zemním plynem (více o dohodě zde).

Američané jsou pokrytci a lžou, míní šéf íránské armády

K dohodě se státníkům podařilo dospět až po téměř deseti letech, analytici si od ní mimo jiné slibovali nový prostor ke spolupráci mezi Íránem a Západem. Časem třeba i té vojenské - koalice šesti desítek zemí v čele s USA se na Blízkém východe snaží potlačit teroristy z Islámského státu a citelně jí chybí místní hráč se silnou armádou.

Hasan Firúzabádí, náčelník íránského generálního štábu

Reportéři americké televize CNN se na možnost spolupráce mezi íránskou armádou a Spojenými státy během přehlídky zeptali jednoho z nejpovolanějších mužů Teheránu, náčelníka generálního štábu Hasana Firúzabádího. „Vy musíte snít,“ vysmál se jim však íránský generál.

„Američané jsou ti, kdo Islámský stát vytvořil. Američtí představitelé pokrytecky vystupují ve dvou rolích. Jejich politika je lživá a lžou i v otázkách bezpečnosti,“ doplnil Firúzabádí.

Zájem máme stejný, ale s pomýlenci nespolupracujeme

Schvalování jaderné dohody sledovaly v červnu před televizními obrazovkami miliony Íránců. V ulicích Teheránu i dalších měst se rozhoukaly klaksony automobilů a lidé ukazovali dva vztyčené prsty jako symbol vítězství.

„Modlitby Íránců se staly skutečností,“ prohlásil tehdy prezident Rúhání, který se před zvolením do čela státu vyjednávání sám účastnil. Je přesvědčený, že dohoda může íránskou armádu dokonce ještě posílit. Mezi vojáky však omezení jaderného programu a sblížení se Západem nadšení nevyvolalo.

„Američané mají naprosto jinou povahu než my. Tyto rozdíly nám nikdy neumožní, abychom spolupracovali,“ domnívá se admirál Ali Fadáví, velitel íránských revolučních gard. Obě strany sice podle něj spojuje stejný zájem, tedy likvidace džihádistů, s pomýlenci se však spolupracovat nedá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video