Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. | foto: Reuters

Íránský nejvyšší duchovní potvrdil Ahmadínežáda, přísaha bude ve středu

  • 8
Nejvyšší íránský vůdce ajatolláh Chameneí formálně potvrdil druhé funkční období prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, jehož červnové znovuzvolení vyvolalo mohutné protesty. Uvedla to íránská média. Inaugurace staronové hlavy státu je naplánována na středu. V Teheránu začal o víkendu monstrproces se stovkou Ahmadínežádových oponentů.

"Konala se ceremonie a nejvyšší vůdce schválil Ahmadínežádovo prezidentství," uvedla v arabštině vysílající televize Al-Alam.

Chameneí při obřadu prohlásil, že Íránci si zvolením Ahmadínežáda vybrali boj proti světové aroganci a za spravedlnost. "Dali hlas odporu proti mocnostem usilujícím o dominantní postavení ve světě, boji proti korupci, diskriminaci a aristokracii," řekl. A Ahmadínežáda označil za "statečného, pracovitého a inteligentního muže".

Staronový prezident při ceremonii obvinil zahraniční státy ze zasahování do prezidentských voleb. "Intervenční vlády cizích zemí se během těchto voleb dopustily bezpráví na íránském lidu a špatně využily své politické a finanční prostředky," konstatoval podle agentury ČTK.

Jeho předchůdci Muhammad Chatámí a Alí Akbar Hášemí Rafsandžání, stejně jako neúspěšní kandidáti z voleb Mír Hosejn Músáví a Mahdí Karrúbí se podle íránské televize ceremonie nezúčastnili, ačkoli v minulosti byli na takovýchto událostech přítomni.

"Mučí je jako ve středověku"

Prezidentské volby se v Íránu konaly 12. června a Ahmadínežád je podle oficiálních výsledků vyhrál s velkou převahou. Dostal přes šedesát procent hlasů, prohlásila volební komise. Ale opozice režim obvinila z manipulací a vyrazila protestovat do ulic.

Úřady demonstrace krvavě potlačily, zemřelo třicet lidí. Alespoň podle oficiálních údajů. Stovky lidí byly zraněny a dva tisíce skončily ve vězení. Většina už je zase na svobodě, ale asi 200 reformistů je stále zadrženo. A stovka o víkendu stanula v Teheránu před Revolučním soudem.

V monstrprocesu čelí obvinění z narušování veřejného pořádku a ohrožování národní bezpečnosti. Mohou dostat pět let vězení. Anebo smrt - za předpokladu, že je soud prohlásí za "Boží nepřátele".

Před tribunálem stanuli i bývalí vysocí politici, hlavně někdejší viceprezident Mohammad Alí Abtáhí. Televizní záběry ukázaly, že vypadá zdrceně. Podle prohlášení jeho manželky zhubl za 43 dní ve vězení o 18 kilo.

A jak to má u zinscenovaných procesů být, přiznal se. Tedy alespoň podle íránských médií, která měla jako jediná na proces přístup. "Při volbách k žádným podvodům nedošlo," prohlásil prý Abtáhí. A omluvil se za své "omyly".

Tyto scény vyvolaly vlnu rozhořčení, neboť jsou chápány jako důkaz, že vězni jsou podrobováni tvrdému nátlaku. Hlavní protikandidát Ahmadínežáda v prezidentských volbách Mír Hosejn Músáví řekl, že přiznání jsou výsledkem "středověkého mučení".

Přidal se bývalý prezident Muhammad Chatámí. "Vynucená přiznání nemohou mít žádnou váhu," citovala média jeho internetové stránky. "To, co se dělo u soudu, odporuje ústavě, zákonům i lidským právům." - o procesu s oponenty režimu čtěte zde

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video