John Kerry a Catherine Ashtonová na jednání o íránském jaderném programu v...

John Kerry a Catherine Ashtonová na jednání o íránském jaderném programu v Ženevě (9. listopadu) | foto: AP

V Ženevě se jedná o íránských reaktorech. Obama uklidňoval Izrael

  • 8
V Ženevě již třetím dnem pokračují jaderná jednání šestice světových velmocí s Íránem. Rodí se dohoda, která zřejmě umožní zmírnění sankcí výměnou za omezení jaderného programu Teheránu. V některých bodech však panuje neshoda. Barack Obama mezi tím v telefonickém rozhovoru uklidňoval izraelského premiéra a slíbil, že USA zabrání Íránu ve výrobě jaderných zbraní.

Žádné podrobnosti o obsahu údajné předběžné dohody s Íránem nejsou podle agentury DPA známy. Pozorovatelé však vycházejí z toho, že by Írán výměnou za zmírnění hospodářských sankcí zastavil určité části svého jaderného programu, konkrétně obohacování uranu na úroveň vyšší, než je zapotřebí pro jadernou energetiku.

Fabius v rozhlasu France Inter zdůraznil, že není žádná jistota, že bude dohoda s Íránem uzavřena ještě v sobotu. Za hlavní sporné body v jednání s Teheránem označil podle agentury Reuters íránský reaktor v Araku a obohacování uranu na úroveň 20 procent. Řekl také, že se musejí brát vážně obavy Izraele a dalších zemí v regionu.

Očekávání spojená s možným uzavřením dohody ještě v sobotu mírnil i jeho britský kolega William Hague, přestože zároveň potvrdil důležité pokroky v rozhovorech. "Je příliš brzy na to, abychom mohli říci, že dnes (v sobotu)dospějeme k úspěšnému konci," řekl podle agentury Reuters Hague novinářům během přestávky v rozhovorech.

Přetrvávající názorové rozdíly v některých bodech potvrdil vysoký íránský vyjednávač. Náměstek ministra zahraničí Abbás Araghčí zároveň íránské agentuře ISNA řekl, že nynějšího kolo jednání skončí v sobotu večer. "V některých otázkách vládne větší shoda, v jiných menší," řekl Araghčí. "Jednání nebudou pokračovat zítra (v neděli). Buď vyústí večer v dohodu, nebo v další kolo rozhovorů," řekl Araghčí.

Rozhovory měly původně skončit už v pátek, ruské diplomatické zdroje však tvrdí, že je naděje dospět ke klíčové dohodě, a proto se bude jednat dál. Přítomni budou ministři zahraničí většiny vyjednávajících zemí, pouze

Izraelcům se jednání nezamlouvá

Už v pátek přiletěli do Ženevy americký ministr zahraničí John Kerry a jeho kolegové z Francie Laurent Fabius, Velké Británie William Hague a Německa Guido Westerwelle. V sobotu se k nim připojil i ruský ministr Lavrov. Do Ženevy se vydal i diplomatický šéf Číny, kterého dosud na jednáních zastupoval jeho náměstek.

Kerry a íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf budou podle agentur nejprve pokračovat ve svém pátečním rozhovoru, který trval pět hodin. Pak mají následovat jednání mezi skupinou 5+1 (stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo) s Íránem na úrovni ministrů zahraničí.

Nevoli a rozhořčení nad průběhem jednání v Ženevě mířících údajně k dohodě vyjádřil v pátek Izrael. Premiér Benjamin Netanjahu řekl, že dohoda by byla dobrá pro Írán, nikoliv ale pro ostatní svět a ubezpečil, že Izrael se jí řídit nebude. Izrael tvrdí, že Írán jen hraje o čas a jadernou bombu bude vyvíjet tajně, přičemž se zbaví sankcí.

Rozptýlit obavy Izraele se snažil v pátečním telefonátu Netanjahuovi americký prezident Barack Obama. Zdůraznil v něm odhodlání USA zabránit Íránu získat jadernou zbraň. "Prezident poskytl ministerskému předsedovi (Izraele) nejnovější informace o rozhovorech v Ženevě a zdůraznil své silné odhodlání zabránit Íránu získat jadernou zbraň, což je také cílem pokračujícího dialogu," uvedl Bílý dům v komuniké. "Prezident a ministerský předseda se dohodli, že zůstanou v této otázce v kontaktu," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video